Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB nechystá opatření k omezení spekulativních obchodů s akciemi

ČNB nechystá opatření k omezení spekulativních obchodů s akciemi

24.09.2008 16:20
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká národní banka jako regulátor kapitálového trhu nepřipravuje opatření, která by omezovala spekulativní akciové obchody na pokles, takzvaný short-selling. Případný zákaz by totiž mohl přinést i negativa, uvedl dnes pro ČTK mluvčí ČNB Pavel Zúbek. Omezit short-selling se kvůli situaci na finančních trzích už rozhodlo několik zemí včetně Spojených států a Británie. Jiné státy, třeba Rakousko, tento postup zvažují.

Zákaz short-sellingu podle mluvčího centrální banky například v podstatě znemožňuje provádět běžnou správu rizik obchodníků s opcemi. Jako problematické ČNB vnímá i případné nelegální spojení short-sellingu s šířením nepravdivých zpráv. "Takové jednání však ČNB běžně monitoruje bez ohledu na nynější situaci," ujistil mluvčí.

Při takzvaném short-sellingu spekulant předpokládá, že zvolená akcie bude ztrácet na hodnotě. Proto si vypůjčí požadovaný počet a hned dá pokyn k jejich prodeji. Pokud se jeho předpoklad ukáže jako správný a cena akcie se opravdu sníží, spekulant cenné papíry později koupí levněji a vrátí je původnímu majiteli. Rozdíl v ceně je zisk pro něj.

Nadměrné spekulace na prodej akcií podle odborníků v minulých týdnech výrazně přispěly k pádu světových burz. Na českém kapitálovém trhu zesilují akciové ztráty i rozšířené obchody na úvěr, které při poklesu cen mohou vyústit až v nucené prodeje.

ČNB se podle mluvčího analýze obchodování na úvěr dlouhodobě věnuje. Předmětem zájmu centrální banky je v této souvislosti zejména vliv na finanční stabilitu obchodníků s cennými papíry a vhodnost tohoto typu obchodů pro některé investory. "Případná budoucí opatření v tuto chvíli nemůžeme zcela vyloučit, nebudou však iniciována děním na kapitálovém trhu v posledních týdnech," uzavřel Zúbek.


Váš názor
 •  
  25.09.2008 8:34

  Problém shortů vidím v tom, že jsou zneužitelné těmi subjekty, které mají přístup k informacím o úvěrech na akcie. Pro informované je jen otázkou propočtu kolik peněz musím vložit do shortů, abych vydělal na stop losech. Mám za to, že při shortech dochází ke zneužívání informací v obchodním styku, neboť z praxe je vidět, že se jedná o obchodní praktiky, které nemají nis společného s veřejně dostupnými informacemi. Jsem pro omezení shortů.
  mirek
 • Doporučení pro ČNB
  24.09.2008 17:00

  pánové, abyste do budoucna zamezili nebo maximálně ztížily onen negativní a vámi nazvaný jako nelegální jev "spojení shotr-sellingu s šířením nepravdivých zpráv", stačilo by v takovýchto situacích uklidňovat trh jasnými, objektivními a pravdivými informacemi. Takovými, které dostávají "velcí hráči" v podobě bank a fondů. Ale to bychom po vás chtěli asi moc. A ještě dovětek. Když píšete, že je něco nelegální, podali jste trestní oznámení ?
  Jára
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)