Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF neuvažuje o zvýšení záruk za bankovní vklady, ČNB je ochotna o něm diskutovat

MF neuvažuje o zvýšení záruk za bankovní vklady, ČNB je ochotna o něm diskutovat

7.10.2008 8:19
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministerstvo financí neuvažuje v současnosti o zvýšení záruky za bankovní vklady, a to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny. Na dotaz ČTK to včera uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do 25.000 eur. Podle vyjádření viceguvernéra ČNB Miroslava Singera pro server iHNed.cz se centrální banka diskusi o zvýšení limitu nebrání. Komerční banky (3 627 CZK, -8,64%) nepovažují změnu limitu za potřebnou.

Kvůli zvýšení důvěry v bankovní sektor se v uplynulých dnech zaručilo za všechny vklady v bankách Irsko, Německo a včera i Dánsko a Island. Stejný krok učiní i Rakousko.

Singer pro iHNed.cz připustil, že současný limit pojištění bankovních vkladů v Česku by se mohl zvýšit. "Debatu si umím představit, není to nic překvapivého," řekl. Pro zvýšení limitu pojištění podle něj mluví posílení kursu koruny, růst HDP a hrozba odlivu vkladů z tuzemských bank do zemí, které zavedly garanci vkladů obyvatel. Změna limitu by snížila rizika odlivu vkladů z tuzemských bank, dodal Singer s tím, že ale významný odliv vkladů z českých bank nečeká. O zavedení státní garance za vklady centrální banka naopak neuvažuje.

Ministr financí Miroslav Kalousek se vyslovil proti garancím. "Evropské vlády, které politické garance všech vkladů dávají, se chovají velmi nezodpovědně. Motivují tak lidi k přesunu vkladů z jedné země do druhé," citoval ministra server.

Tuzemská bankovní záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech. "Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl.

Kvůli posilování koruny se ovšem v korunách pojištění vkladů snižuje. Jak upozornil analytik Citco-Finanční trhy Jiří Šimek, začátkem roku 2002 tento limit v korunách činil při kurzu 32 korun za euro 800.000. "Nyní při kurzu 24,80 Kč/EUR je tak tento limit v korunách pouze 620.000 korun, to znamená, že je o 15 procent menší," upozornil s tím, že do výpočtu není ani zahrnuta inflace. Podle Šimka však v Česku díky stabilitě bankovního systému nehrozí hromadné výběry vkladů.

ČNB upozornila, že podle platné směrnice je minimální hranice pojištění vkladů v členských státech EU 20.000 eur. "I na příkladu České republiky je možné ilustrovat, že jednotlivé členské státy EU si stanoví maximální hranici z náhrad za pojištěné vklady v různé výši," uvedl mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Evropská komise nyní diskutuje o úpravách pravidel, která by měla vést ke sjednocení úrovně pojištění vkladů pro celou EU. "V tuto chvíli je celý proces na úplném začátku a pokud bude směrnice přijata, její promítnutí do národních legislativ členských států Evropské unie je možné očekávat v řádu několika let," dodal Zúbek. Připravovaná úprava není podle něj motivována současným vývojem na finančních trzích, ale snahou přístup jednotlivých zemí sjednotit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data