Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Mají evropské státy garantovat vklady?

Anketa: Mají evropské státy garantovat vklady?

10.10.2008 14:44
Autor: 

Banky po celé Evropě přistupují k rozhodnutí garantovat všechny soukromé vklady v komerčních bankách buď zvýšením částky, za kterou ručí, nebo zajištěním peněz u určitých druhů vkladů. Myslíte si, že to je správný krok? Hlasujte v naší anketě (ZDE)!

Pro přehlednost následuje seznam vybraných zemí EU a způsob, jak jednotlivé země chrání vklady v bankách. Seznam sestavila agentura MediaFax na základě informací agentury Reuters k pondělí 6.10.2008:

Rakousko:
- Rakouská vláda v neděli prohlásila, že bude následovat německého příkladu a bude garantovat všechny vklady soukromých střadatelů. Rozhodnutí o nové výši vkladových garancí bude nicméně rozhodnuto až po pondělním setkání ministrů financí EU.
- Vklady jsou v současné době garantovány do výše 20.000 případně 27.720 eur. Existuje několik programů pro komerční banky, družstevní záložny a spořitelny, které dobrovolně poskytují vyšší garance vkladů.

Bulharsko:
- Bulharský fond pojištění vkladů garantuje vklady do výše 40.000 lev, tj. 20.425 euro.
- Všechny banky působící na bulharském trhu platí roční příspěvek fondu. Pobočky zahraničních bank působících v Bulharsku, které sídlí v zemích, kde neexistuje žádné garanční schéma, taktéž přispívají do bulharského fondu.

Dánsko:
- Dánská vláda prohlásila v pondělí, že garantuje všechny bankovní vklady v Dánsku, součástí dohody s bankami je i vznik likvidačního fondu, který bude disponovat 35 miliardami dánských korun
- Dosud vklady chránil Garanční fond vkladatelů a investorů, který pokrýval hotovostní vklady do výše 300.000 dánských korun, tj. asi 40.201 euro.

Francie:
- Garance vkladů, známá jako "hotovostní garance", dává každému vkladateli maximální kompenzaci ve výši 70.000 euro. Maximální garance platí pro všechny instituce bez ohledu na množství účtů otevřených jedním vkladatelem ve Francii, nebo v pobočkách institucí působících v rámci Evropského hospodářského prostoru.

Německo:
- Německo garantuje všechny bankovní vklady, které by měly činit celkem více než 500 miliard euro. Dosud byly vklady garantovány Kompenzačním schématem německých bank (EdB), který zaručoval výplatu do výše 90 procent vkladu a ekvivalentu 20.000 euro pro každého vkladatele.
- Fond ochrany vkladů, který provozovala Asociace německých bank plně, zajišťuje vklady klientů soukromých komerčních bank, které nepokrýval EdB a to až do výše 30 procent celkového objemu vloženého kapitálu.

Řecko:
- Řecký garanční fond vkladů, známý jako TEK, poskytuje pojištění vkladatelům do výše 20.000 euro v každé bance. Všechny banky platí TEKu, včetně zahraničních bank podnikajících na řeckém trhu a to i těch, jejichž sídlo je mimo EU. Celková zásoba likvidity TEKu dosáhla v roce 2007 výše 940 milionů euro.

Irsko:
- Irsko mělo donedávna vklady chráněno do výše 20.000 euro, ale 20. září zvýšilo garance až na 100.000 euro. Od minulého úterý Irsko garantuje všechny vklady bez ohledu na jejich výši. Tato záruka vstoupila v platnost okamžitě, pokrývá až 400 miliard euro vkladů včetně těch soukromých, komerčních a mezibankovních. Platnost garance skončí v září 2010.

Itálie:
- Italský Mezibankovní ochranný fond vkladů poskytuje maximální ochranu vkladů do výše ekvivalentu 103.291,38 euro na vkladatele.

Holandsko:
- Holandský fond DGS garantuje až 40.000 euro na každého majitele bankovního konta a v každé instituci (bez ohledu na množství účtů, které jednotlivec má). U každého vkladu nad 20.000 euro platí 10procentní spoluúčast majitele bankovního účtu.

Portugalsko:
- Fond ochrany vkladů pokrývá celý vklad v každé bance, pokud tento nepřesáhne 25.000 euro v každé bance.

Slovinsko:
- Slovinsko garantuje bankovní vklady do výše 22.000 euro.

Španělsko:
- Ochrana vkladů je limitována maximální částkou 20.000 euro na každého vkladatele.

Švédsko:
- Švédsko podle pondělního prohlášení ministerstva financí rozšiřuje záruky bankovních vkladů. Garance na bankovní vklady by se měla zdvojnásobit na 500.000 švédských korun

Velká Británie:
- Britský úřad pro dohled nad finančním trhem zvýšil limit kompenzace vkladů na 50.000 liber, z původních 35.000 liber. Toto pravidlo platí pro každého vkladatele na všechny vklady při jedné instituci.

Jaký je váš názor na státní garanci bankovních vkladů? Hlasovat v anketě www.patria.cz můžete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba