Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Šéf Fedu naznačil připravenost ke snížení sazeb

ČTK: Šéf Fedu naznačil připravenost ke snížení sazeb

8.10.2008 8:13
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Vyhlídky pro ekonomiku Spojených států se podle posledních hospodářských údajů a vývoje finančního sektoru zhoršily. Inflační vyhlídky se naopak díky poklesu cen ropy a dalších komodit o něco zlepšily, ačkoli zůstávají nejisté. Uvedl to včera šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Současně naznačil připravenost ke snížení úrokových sazeb v USA.

"Ve světle tohoto vývoje bude muset Fed zvážit, zda současné nastavení jeho politiky zůstává přiměřené," řekl Bernanke v projevu o stavu ekonomiky a finančních trhů pro Národní sdružení podnikových ekonomů (NABE). Bernanke i další představitelé Fedu přitom donedávna vyjadřovali názor, že nižší sazby by výrazněji nepřispěly ke zvýšení ekonomické aktivity, připomíná agentura Reuters.

Americkou ekonomiku čeká podle Bernankeho ve zbytku letošního a začátkem příštího roku utlumený růst. Chaos na finančních trzích by navíc mohl období slabého růstu prodloužit. "Pokračující úsilí o stabilizaci finančních trhů je nevyhnutelné," prohlásil šéf Fedu. "Fed bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, aby zlepšil fungování trhu a likviditu," dodal.

"Fed respektuje vážnost této nebývalé krize. Bude postupovat podle potřeby, aby co nejrychleji uvolnil úvěrový trh. To by mohlo zahrnovat mimořádné snížení sazeb nebo ještě lépe koordinované snížení sazeb s dalšími centrálními bankami. Mohlo by se to stát tento nebo příští týden," řekl analytik Christian Menegatti ze společnosti RGE Monitor.com.

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek většinou hlasů schválila plán stabilizace tamního finančního systému. Na jeho podporu chce vláda vynaložit až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč), které chce využít hlavně na revitalizaci bank a odblokování úvěrových trhů. Investoři si ale nejsou jistí tím, zda plán ochrání americkou ekonomiku před recesí.


Váš názor
  • Bernake
    8.10.2008 9:13

    Tak kamaráde, taky pouhé ,,naznačení,, fakt nestačí!!Koukej jednat!!
    Bicis
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data