Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed, ECB a další centrální banky snižují sazby !!!

Fed, ECB a další centrální banky snižují sazby !!!

08.10.2008 13:09
Autor: 

Světové centrální banky náhle, nečekaně a najednou snižují své klíčové úrokové sazby, aby podpořily finanční trhy! Americký Fed snižuje sazby o 50 bps z 2 % na 1,5 %, Evropská centrální banka rovněž o půl procentního bodu na 3,75 % z 4,25 %, Bank of England z 5 % na 4,5 %. Sazby snižují v rámci této koordinované akce i švýcarská centrální banka, švédská Riksbank a Bank of Canada. 

K akci se připojila rovněž čínská centrální banka, která snížila sazby o 27 bps. Japonská Bank of Japan, která má sazby nastavené na 0,5 % se k akci nepřipojila, ale podle Fedu vyjádřila svou podporu pro tuto koordinovanou akci.

Podle agentury Reuters se jedná o první koordinovanou akci světových centrálních bank za více než pět let.

"Ekonomická data naznačují, že tempo ekonomické aktivity v posledních měsících značně zpomalilo," uvádí Fed v prohlášení. Zesílení finanční krize v poslední době umocnilo rizika poklesu ekonomického růstu a tím dále snížilo rizika na růst cen. Určité uvolnění globálních měnových podmínek je proto oprávněné, uvedly banky ve společném prohlášení. 

ČNB podle agentury Reuters uvedla, že ke koordinovanému snížení sazeb ve světě nemá žádný komentář. Slovenská centrální banka prohlásila, že se koordinovaného snížení sazeb ve světě neúčastní.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters)

Další informace budou následovat


Váš názor
  • Hm
    10.10.2008 12:01

    To je jako hasit požár benzínem.
    Hynek
  •  
    08.10.2008 13:30

    Jak rychle se najednou umí dohodnout :-) to je dost!
    Míra
    • jestli
      08.10.2008 13:36

      to v této chvíli bude stačit.Jestli se nepletu , tak japonsko muselo sazby snížit na 0%. A stejně jim to trvalo 9 let. A ještě je potřeba vidět, že to pomáhá ve chvíli, kdy jsou banky ochotné ty peníze pustit dál, to dnes asi neplatí. někdo tady ráno napsal, že by asi nejvíc pomohlo, kdyby se zastavilo obchodnání na nějakou dobu na všech trzích - zní to absudrně ,ale asi by to pomohlo. nejhorší rozhodnutí se dělá ve stresu a bynky by tím dostaly mezičas na srovnání.
      TBA
      • Re: jestli
        08.10.2008 14:37

        jo a taky zakazte lidem setrit... protoze to se presne ted deje... prijmete zakon, ktery ustanovi, ze vsichni musi vsechno okamzite utratit, ze musi koupit minimalne jednu zbytecnost denne, musi mit minimalne 4 hypoteky a 2 spotrebaky... jo a auto na lizacku... jinak ztrati volebni pravo...
        praguemonk
      • Re: jestli
        08.10.2008 14:37

        jo a taky zakazte lidem setrit... protoze to se presne ted deje... prijmete zakon, ktery ustanovi, ze vsichni musi vsechno okamzite utratit, ze musi koupit minimalne jednu zbytecnost denne, musi mit minimalne 4 hypoteky a 2 spotrebaky... jo a auto na lizacku... jinak ztrati volebni pravo...
        praguemonk
      • Re: jestli
        08.10.2008 14:36

        jo a taky zakazte lidem setrit... protoze to se presne ted deje... prijmete zakon, ktery ustanovi, ze vsichni musi vsechno okamzite utratit, ze musi koupit minimalne jednu zbytecnost denne, musi mit minimalne 4 hypoteky a 2 spotrebaky... jo a auto na lizacku... jinak ztrati volebni pravo...
        praguemonk
      • Re: jestli
        08.10.2008 14:31

        jasne, nejdriv se zakazal short, ted se zakaze rovnou vsechno... co to jako proboha vyresi? copak si fakt vsichni sedite na usich a mate klapky na ocich? Akciove trhy pouze naprosto spravne reaguji na realitni a uverovou krizi, lepe receno kolaps... ze to bylo "investorum" celou dobu jedno a vsechny zpravy o ekonomice nebrali v uvahu, protoze je to asi moc slozite, je jen jejich problem... zakazme rovnou vsechno, vcetne lidstva...
        praguemonk
        •  
          08.10.2008 14:33

          btw... ted se ukaze, ze ani toto nepomuze a pak uz nas neceka nic jineho nez poradna hyperinflace a kolaps...
          praguemonk
          •  
            08.10.2008 14:43

            Naprosto s tebou souhlasim. Opatreni jsou to nutna aby nedosla na tva slova. Nicmene ted je stale jeste prilis brzo oslavovat RTC protoze to se teprve formuje. Do te doby je to jak obchodovat na paku 20. Jedna dobra zprava a 5% nahoru a jedna spatna 10% dolu. Az se ty pomery vyrovnaji nebo prohodi tak zacnu nakupovat. Ted je jeste brzo. Ernest
            Ernest
Aktuální komentáře
22.06.2026
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data