Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Plán EU na podporu bank znevýhodňuje země se stabilním bankovním systémem

Plán EU na podporu bank znevýhodňuje země se stabilním bankovním systémem

13.10.2008 13:05
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Je sice pravda, že pro stabilizaci finančních trhů bylo zapotřebí rázných kroků, na druhou stranu jsou finanční injekce do kapitálu bank opravdu masivní a jednoznačně znevýhodňují ty státy, které mají bankovní systém stabilní. Myslí si to hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek.

"Tyto finanční injekce jsou porušování pravidel veřejné podpory," vysvětlil v pondělí pro agenturu Mediafax Marek s tím, že úskalím plánu je i to, že bude v EU porušován pakt stability a růstu, což je problém pro Evropskou centrální banku (ECB) a pro země, které se chovají disciplinovaně v oblasti rozpočtu.

"Je to tak trochu politika ´ožebračuj bližního svého´. To znamená, že zatímco některé země budou řešit své ekonomické problémy vysokými deficity státního rozpočtu, budou na to doplácet ostatní země bez ohledu na to, jak zodpovědně se chovají," dodal Marek, podle kterého v takovém případě budou patrně úrokové sazby ECB vyšší, než kdyby se eurozóna nadále držela rozpočtové disciplíny.

Podle Davida Marka je přesto nutné podtrhnout i pozitiva chystaného plánu, jehož podrobnosti budou známy odpoledne. "Trhy přijaly záchranná opatření pozitivně. Akciové trhy v pondělí zaznamenávají zisky a české akcie jsou nahoře o sedm procent," informoval Marek. "Podle dalších ukazatelů, jako je například kurz eura nebo dokonce kurz koruny, je patrné opadnutí averze k riziku a směrem dolů se pohnuly i sazby na peněžních trzích, což je klíčová záležitost," doplnil. Zda však toto řešení EU bude finální, na to si budeme podle analytika muset ještě pár dní počkat. "Nicméně v tuto chvíli tato opatření pomohla uklidnit situaci. Je nutné si říci, že jde o opatření kontroverzní a velmi nákladná, ale zatím přinesla světlo na konci tunelu," míní Marek.


Váš názor
 •  
  13.10.2008 13:44

  Zase jeden čecháčkovský názor. "nehasit co mě napálí" "proč má platit já když nemám problémy" Pro takovéto lidi nedospějeme nikdy k velikosti... Kurňa a to je šéf analytik Zdraví Skalar
  Skalar
  •  
   13.10.2008 14:45

   Poukazovat na un-fair státní subvence je "čecháčkovské"? Doporučuji shlédnout humoristické video: http://www.youtube.com/watch?v=YbD-omir4c0&e nebo http://www.youtube.com/watch?v=jUrC5yd7_F0&e Možná změníte názor. Přeji dobrou "zábavu"....
   buřič
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data