Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika zpomaluje více, než předpokládala prognóza ČNB

Ekonomika zpomaluje více, než předpokládala prognóza ČNB

10.12.2008 13:05
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2008:

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 3. čtvrtletí 2008 meziročně o 4,2 %, když jeho mezičtvrtletní zvýšení dosáhlo 0,9 %. Zároveň s odhadem za aktuální čtvrtletí byl v návaznosti na úplnou sestavu ročních národních účtů za rok 2007 snížen odhad růstu v jednotlivých čtvrtletích minulého roku s celkovým dopadem 0,6 procentního bodu do celoročního růstu. Stejně tak došlo ke snížení odhadu růstu za 1. čtvrtletí roku letošního, a to o 0,5 procentního bodu.

V mezičtvrtletním vyjádření byl zveřejněný sezónně očištěný růst reálného HDP za 3. čtvrtletí letošního roku (0,9 %) oproti prognóze ČNB (1,1 %) nižší o 0,2 procentního bodu. Vlivem této odchylky a výše uvedené revize časové řady HDP byl pak vykázaný meziroční růst

(4,2 %) ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (4,7 %) nižší o 0,5 procentního bodu.

K odchylkám od prognózy ČNB došlo i z hlediska struktury hospodářského růstu. Reálný růst spotřeby domácností byl nepatrně nižší, než ČNB očekávala, zatímco spotřeba vlády naopak rostla oproti prognóze ČNB výrazně rychleji. Oproti očekávanému slabému růstu hrubé tvorby kapitálu došlo k jejímu poklesu, a to vlivem značně nižší tvorby zásob, zatímco fixní investice rostly naopak mírně více, než ČNB předpokládala. Tempa růstu vývozu i dovozu zboží a služeb byla oproti prognóze ČNB znatelně nižší. V souhrnu však významně kladný příspěvek čistého vývozu k meziročnímu růstu HDP ve 3. čtvrtletí 2008 zhruba odpovídal očekáváním ČNB. Lze předpokládat, že tlumící účinky posíleného kurzu koruny a ochlazování zahraniční poptávky se na výsledcích čistého vývozu začnou projevovat počínaje posledním čtvrtletím letošního roku.

Hrubá přidaná hodnota ve stálých cenách meziročně vzrostla o 4,6 %. K tomuto vývoji významně přispěla průmyslová odvětví se svým meziročním zvýšením o 5,0 %, přičemž ale v posledních obdobích dochází v souvislosti s nepříznivým vývojem zahraniční poptávky ke zřetelnému zpomalování meziročního tempa růstu zejména ve zpracovatelském průmyslu. Téměř ve stejném rozsahu přispělo k růstu hrubé přidané hodnoty i objemově menší odvětví obchodu, které zaznamenalo růst o 16,1 %. Nadprůměrný růst přidané hodnoty ve stálých cenách vykázalo tentokrát i odvětví zemědělství mimo jiné zřejmě z důvodu nadprůměrně vysoké úrody v letošním roce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC