Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Podíl státu v ČEZu vzrostl na téměř 70 procent

ČTK: Podíl státu v ČEZu vzrostl na téměř 70 procent

13.02.2009 14:58
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Podíl státu v největší tuzemské energetické firmě ČEZ od čtvrtka stoupl zhruba o sedm procent na téměř 70 procent. Stalo se tak po snížení základního kapitálu o 5,4 miliardy korun na skoro 54 miliard korun. Příslušný soud totiž ve čtvrtek zapsal do Obchodního rejstříku snížení základního kapitálu formou zrušení 54 milionu kusů akcií ČEZ. ČTK o tom dnes informovala firma.

ČEZ uvažuje o dalším odkupu akcií v tomto roce. Tomu nahrává i příznivá cena akcií společnosti na burze. Ty jsou kvůli finanční krizi na ceně, kterou měly zhruba před třemi lety. Aktuálně se za cenné papíry ČEZ platí necelých 700 korun za kus. V polovině roku 2008 se cena pohybovala kolem 1400 korun za kus.

Snížení základního kapitálu formou zrušení 9,16 procenta vlastních akcií schválila valná hromada ČEZ loni v květnu. V uplynulém roce státní rozpočet na dividendách získal téměř 13 miliard korun. Firma i letos rozdělí na dividendách 50 až 60 procent zisku. Stát tak získá z letošní dividendy více peněz.

Stát chtěl získat peníze i z prodeje samotných akcií. Jen za loňský rok do státního rozpočtu takto získal 34 miliard korun. O prodeji sedmi procent akcií prostřednictvím kapitálového trhu rozhodla vláda předloni v březnu. Cílem tehdy bylo získat 31 miliard korun, které chyběly Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Prodej stát zahájil v září, zbavoval se ale jen relativně malých objemů akcií.

Stát během loňského roku prodal 17,6 milionu kusů akcií. Ještě v polovině roku se akcie ČEZ prodávaly kolem 1400 korun za kus. Hodnotu akcií stejně jako celý trh ale ke konci roku negativně ovlivnila finanční krize, která srazila cenu téměř o 40 procent. Stát proto prodej akcií pozastavil a čeká, až cena vzroste.

Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Čistý zisk firmy se v roce 2007 zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Za rok 2008 vedení firmy odhaduje další zvýšení na 48,6 miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2026
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
10:37Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD