Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamrazilová (ČNB): Sazby by mohly jít kterýmkoli směrem

Zamrazilová (ČNB): Sazby by mohly jít kterýmkoli směrem

18.3.2009 9:12

Úrokové sazby České národní banky by mohly jít kterýmkoli směrem, nejspíše to však vypadá na stabilitu. Uvedla to v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin vrchní ředitelka a členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

"Myslím, že dnes můžeme hovořit o změně sazeb v podstatě v jakémkoli směru," řekla Zamrazilová s tím, že "krátkodobá etapa posilování kurzu rozhodně není argumentem sazby zvyšovat." Na druhou stranu si prý však nemyslí, že by mělo smysl nějak výrazně jít se sazbami dolů. "Já bych tedy spíš teď viděla stabilitu," uvedla. I v případě, že by posilování koruny pokračovalo, budou podle ní rozhodující tlaky na inflaci, které by měly být podle všeho nízké.

Zamrazilová sice připustila, že prostor pro snižování sazeb by tu byl, nicméně je prý otázkou, čemu by to pomohlo. "V momentě, kdy stále nefunguje vztah mezi hlavními úrokovými sazbami ČNB a skutečným poskytováním úvěrů, je otázka, zda by měl nějaký mírný pohyb sazeb smysl. A při úrocích 1,75 procenta prostor pro prudký pohyb sazeb příliš není," podotkla Zamrazilová.

Problém podle ní není ve vztahu mezi úrokovými sazbami ČNB a mezibankovním trhem, ten podle jejích slov již částečně funguje. Problém však prý je mezi mezibankovním trhem a tím, jak se skutečně půjčuje. "A tady je to stále zamrzlé. Nižší základní sazba se pak nepřelije do běžné poptávky a její snížení tedy nebude mít velký efekt," vysvětlila.

Zamrazilová v rozhovoru zároveň uvedla, že očekává, že český ekonomický růst se bude v letošním roce pohybovat kolem nuly. Vývoj v delším časovém horizontu si prý netroufá odhadovat. "Záležet bude na chování západní Evropy, především Německa - našeho největšího obchodního partnera. Nicméně, současně se domnívám, že české hospodářství čeká něco podobného, jako jsme prožili v období transformace. Před ní jsme také byli jednostranně orientováni na těžký průmysl. Teď prostě inkasujeme šok z globální poptávky, protože máme jednostranně koncentrovanou ekonomiku na určitá odvětví zpracovatelského průmyslu. Především tedy na automobilový sektor. Jednostranně orientovaná ekonomika je vždy zranitelnější," dodala s tím, že nás čeká podobná restrukturalizace, i když ne takového rozsahu jako před dvaceti lety. Její úspěch však podle ní bude záviset na trhu a schopnosti firem se přizpůsobit. "To těžko může přímo ovlivnit centrální banka nebo vláda," řekla.


Váš názor
 • To je dobře,
  18.3.2009 11:49

  že byl zcensurován příspěvek anonymního cizího investora. Chudák nemá na noviny, aby si to přečetl celé. Ale slečna Landová taky k jasnosti nepřispěla...
  Kalka.
 • Paní vrchní ředitelka neříká ani tak
  18.3.2009 10:34

  ani tak, ale na její slova dojde! Z toho plyne, že úrokové sazby půjdou nahoru nebo dolů anebo nikam. :o)
  Harp.
  • Re:
   18.3.2009 10:41

   tak co vlastne chtel basnik rici?
   karel novak
   • Básník chtěl říci, že
    18.3.2009 16:38

    čím méně toho víme, o to více o tom mluvíme. :o)
    Harp.
 • Úrokové sazby České národní banky by mohly jít kterýmkoli směrem
  18.3.2009 10:22

  kterým směrem bych poslal paní Zamrazilovou a celou ČNB to vím zcela jistě :-)))
  oradapoisson
 • Posilování koruny není
  18.3.2009 9:28

  argumentem pro zvyšování sazeb. Co to je za nesmysl?
  Tom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů