Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchranná opatření britské vlády již dosáhla 1,4 bilionu GBP a rovnají se britskému HDP

Záchranná opatření britské vlády již dosáhla 1,4 bilionu GBP a rovnají se britskému HDP

23.4.2009 11:45
Autor: Redakce, Patria Online

Prostředky, které již britská vláda poskytla na podporu bankovního systému, se zvýšily na 1,4 bilionu liber (2 bil. USD) a mohly by se vyšplhat ještě výše, neboť finanční krize začala postihovat i finanční instituce zabývající se stavebním spořením.

Vláda premiér Gordona Browna včera oznámila, že se zaručí za některé hypotéční dluhopisy a k záchrannému plánu, který započal po kolapsu Northern Rock Plc v roce 2007, tak přidá až 50 mld. GBP. Investované, poskytnuté či přislíbené prostředky na zajištění aktiv bank se tak již vyšplhaly na hodnotu hrubého domácího produktu Velké Británie, neboli 22 800 liber na každého obyvatele Spojeného království.

Ekonom londýnské BNP Paribas (37,28 EUR, -1,25%) Alan Clarke prohlásil, že „výše těchto protikrizových opatření nemá obdoby. Hlavní obavou však je, že ani tyto prostředky nebudou stačit a vláda bude muset opět vstoupit do hry.“

Britská vláda již převzala čtyři banky, pojistila aktiva a odepsala úvěry, aby tak podpořila ekonomiku, na niž těžce dolehla světová úvěrová krize. Premiér Brown se snaží pomocí těchto prostředků přinutit banky, aby zvýšily množství poskytovaných úvěrů. Je zřejmé, že jednou z motivací jsou pro Browna blížící se volby (červen 2010), ve kterých bude stát v čele Konzervativní strany.

Ministerstvo financí ve zprávě o rozpočtu, kterou předložilo včera parlamentu, odhaduje, že balík záchranných opatření by mohl stát daňové poplatníky až 50 mld. GBP. To je však v rozporu s odhady MMF, který říká, že by se celková cena mohla vyšplhat až na 9,1 procenta HDP, neboli 132 mld. GBP.
 
(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • tak co SOROS,
    23.4.2009 12:42

    jdeme do shortu na libru?
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data