Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí: Nečekaně prudký propad

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí: Nečekaně prudký propad

29.04.2009 15:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí tohoto roku opět vykázala propad, když anualizovaná hodnota HDP mezičtvrtletně klesla o 6,1 % po 6,3% poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku a 2,6% poklesu v 1Q roku 2008. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu. Tento údaj byl výrazně horší, než analytiky očekávaný 4,7% pokles (medián odhadů podle průzkumu agentury Bloomberg, odhady byly v rozmezí 2,8-8%). Největší ekonomika na světě tak zažila svůj nejhorší půlrok od let 1957-58. Dnešní údaj je první ze tří odhadů růstu HDP za 1Q09.

Graf: Vývoj HDP USA za několik posledních let (zdroj: Bloomberg)

GDP1Q

Pokles ekonomiky táhl prudký propad exportu, podnikatelských zásob a investic. Světlým bodem dnešní zprávy bylo naopak oživení spotřebitelských výdajů. Spotřebitelské výdaje, které tvoří asi 70 % ekonomiky, vzrostly v 1Q09 o 2,2 %, což je největší nárůst za poslední dva roky. Nákupy zboží dlouhodobé spotřeby dokonce vzrostly o 9,4 %. Podnikatelské zásoby se v uplynulém čtvrtletí podle anualizovaných údajů snížily o 103,7 mld. USD, což je největší pokles od počátku měření v roce 1947, když se firmy snažily omezovat zásoby neprodaného zboží. Bez tohoto snížení by ekonomika klesla o 3,4 %. Firmy snížily své výdaje o rekordních 38 %. Rezidenční výstavba se snížila rovněž o 38 %, což je nejvíce od roku 1980. 

Snížení poměru zásob a tržeb dává naději na opětovné zvýšení výroby, reagoval analytik Patria Finance David Marek. Pozitivní informací je i zvýšení spotřebních výdajů a kladný příspěvek čistého exportu. "V příštím čtvrtletí bychom již mohli vidět první mírné zvýšení HDP. Nicméně trvalé zotavení z recese není možné bez stabilizace finančního sektoru a obnovení úvěrového mechanismu," dodal.

Vývoj ekonomiky USA nemá podle Marka velký přímý dopad na českou ekonomiku. Do USA směřuje pouze 1,8 procenta z celkového českého vývozu. Nicméně hlavní je nepřímý dopad skrze vliv na země eurozóny a zejména Německo. "Zde je bohužel výhled ještě temnější než v případě ekonomiky Spojených států," podotkl.

Jedním z důvodů hlubšího než očekávaného poklesu HDP Spojených států byla skutečnost, že vláda v 1Q omezila své výdaje o 3,9 %, tedy největším tempem od roku 1995. Tento pokles byl způsoben jednak snížením výdajů na obranu a jednak největším poklesem výdajů státních a lokálních vlád od roku 1981. 

Americký export se propadl o 30 procent a zažil nejhlubší pokles od roku 1969. Pokles exportu srazil HDP o zhruba 4,1 procentního bodu.

Americká ekonomika se dostala do recese již v prosinci 2007 a zůstane-li v ní ještě ve druhém čtvrtletí tohoto roku, jak ekonomové očekávají, půjde o nejdelší recesi od tzv. Velké deprese.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
 • To Patria
  29.04.2009 15:16

  "anualizovaná hodnota HDP vzrostla mezičtvrtletně o 6,1 %", kdyby vzrostla asi by se kurzy hejbali trochu jinak ne?
  jr
  • Re: To Patria
   29.04.2009 15:22

   Děkujeme za upozornění, správně mělo být samozřejmě "klesla", chybu jsme v článku opravili.
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data