Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost na konci roku poskočila vzhůru

Nezaměstnanost na konci roku poskočila vzhůru

11.1.2010 9:42
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Během druhého pololetí 2009 se nezaměstnanost posouvala vzhůru jen velmi pomalu. Až do prosince. Poslední měsíc roku přinesl výraznější nárůst na 9,2 procenta z listopadových 8,6 procenta. Čekalo se ovšem číslo ještě o desetinku vyšší. Pro přelom roku jsou typické negativní sezónní faktory. Ve větší míře než jindy v roce dochází k propouštění či změnám pracovních pozic, což (většinou přechodně) navýší počty lidí bez práce. Dalším negativním faktorem je útlum sezónních prací v zimních měsících. Přelom let 2009 a 2010 v tomto nebude výjimkou a po prosinci čekáme další citelný nárůst nezaměstnanosti i v lednu.

Směrem vzhůru se šplhá i nezaměstnanost očištěná o sezónní vlivy a dál klesá počet volných pracovních míst. To ukazuje, že ekonomika stále není dostatečně silná na to, aby zpět absorbovala lidi, kteří jsou nyní bez práce. Ani po odeznění sezónních faktorů tak žádné velké zlepšení na trhu práce nečekáme. Naopak nás zřejmě čeká ještě několik měsíců, kdy se budou počty nezaměstnaných zvyšovat, i když po lednu už výrazně pomalejším tempem. Mírně nižší číslo za prosinec ve srovnání s odhady může znamenat, že vrchol nezaměstnanosti bude možná o trochu níže, než jsme doposud předpokládali. Průměrnou nezaměstnanost během letošního roku nyní odhadujeme na 9,6 procenta.

Stát loni na podporách v nezaměstnanosti utratil 15,1 miliardy, více jak dvakrát tolik než v roce 2008. To je samozřejmě jednak dáno větším propouštěním, ale také tím, že o práci přicházeli i lidé s vyššími mzdami. Podpory se tak loni pohybovaly výrazně výš než v roce 2008. V prosinci byla průměrná podpora vyšší meziročně o 40 procent.


Váš názor
 • Září 2008
  11.1.2010 14:06

  Září 2008, jsem ve svém příspěvku psal: rok 2010, euro za 40,-kč, nezaměstnanost 10%, rozpočet ČR na pokraji krachu. Mýlil jsem se. Euro za 40,-kč. Pokud nenastoupí MMF a EU lidně .Nezaměstnanost 10%. Číslo je naprosto v pořádku. Nidke se občan ČR nedočte kolik lidí kteří chtějí pracovat je vyřazeno z evidence PÚ.Rozpočet ČR. Nepřežije rok 2011.Už aby nastoupil MMF. Pro pány z ekonomické ekonomiky ČR. Stavevebnictví ČR rychle vyprodukuje v roce 2010 lehce 100 000 nezaměstnaných.To zase budou rozhovory pana Moravce v ČT s ekonomickými ekonomikama. Pokud jsem někoho urazil předem se omlouvám
  Mereja
  • Re: Září 2008
   11.1.2010 14:18

   Tohle jsou strasny kecy, o hrouceni men, ekonomik, statu, burz se mluvi desitky let, staci si precist pameti nejaky starych burzianu jao Kostelanyho, ten se tomu jen smeje. Ja bych prirovnal ekonomiku k nejakemu na prvni pohled nespolehlivemu stroji, ktery se obcas zasekne, ale staci do nej koupnou a nejak to jede dal....
   tarat
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC