Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem

Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem

03.06.2010 8:19
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Někteří bývalí analytici americké ratingové agentury Moody's Investors Service včera před vládním vyšetřovacím výborem vypověděli, že byli nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší ratingy, než jaké si tyto cenné papíry zasloužily. Cítili prý tlak ze strany svých nadřízených.

Analytici vypovídali před zvláštním výborem, který vyšetřuje příčiny vzniku finanční krize. Dosavadní zjištění naznačují, že u zrodu krize byla riziková část amerického hypotečního trhu, jejíž problémy se přenesly i na další části finančního systému v USA a pak do dalších zemí. Před výborem by měl ještě včera vystoupit i miliardář Warren Buffett.

"Sice nikdy neexistovala žádná explicitní direktiva, která by snižovala standardy přidělování ratingových známek, každý nezdařený obchod se ale musel vysvětlovat a také obhájit," vypověděl Eric Kolchinsky, který dříve v Moody's vedl oddělení ratingů pro rizikové obligace CDO. Později za tyto praktiky svého zaměstnavatele udal.

Bývalý viceprezident oddělení derivátů Mark Froeba v písemné výpovědi popsal, jak vypadal nátlak, který management na podřízené vytvářel. Podle něj Moody's tlačila na to, aby měla vyšší podíl na trhu. Pak prý bylo jasné, že investiční bankéři měli pod kontrolou analytiky a nutili je, aby k cenným papírům dávali vyšší ratingové známky, přestože si zmíněné papíry zasloužily známky horší.

Buffettova úloha spočívá v tom, že jeho investiční společnost Berkshire Hathaway patří k největším akcionářům společnosti Moody's. Buffett nejprve nechtěl pozvání vyšetřovací komise přijmout, nakonec ale přišel. Takzvanou cenovou bublinu, která vznikla na realitním trhu v USA, podle něj nebylo možné příliš předvídat. Ratingové agentury prý byly v úsudku stejné špatné jako většina investorů a dalších zainteresovaných, včetně Buffetta.

"Celá americká veřejnost se nechala unést tím, že ceny nemovitostí nemohou prudce klesnout," řekl Buffett. Poznamenal také, že když ceny domů v první polovině uplynulého desetiletí prudce rostly, řada lidí před tím varovala, ale nikdo je neposlouchal. Nikdo si prý nepřipouštěl, že situace se vymkne kontrole, stejně jako nikdo neodhadl, do jakých rozměrů narostla na přelomu tisíciletí takzvaná internetová bublina. Buffett prý tehdy také netušil, kam až může situace zajít.

Rating je klíčové vodítko pro investory. Podle něj se řídí, zda mají do určitých cenných papírů investovat, či nikoliv. Čím vyšší je rating, tím má společnost, jejíž cenné papíry jsou hodnoceny, levnější další financování. Zvláštní pozornost se věnuje ratingům, které hodnotí závazky států, neboť takové ratingy přímo ovlivňují finanční situaci dané země.

Vládnímu výboru pro vyšetřování příčin finanční krize předsedá Phil Angelides. Ten hned v úvodu podrobil agenturu Moody's ostré kritice za to, jakým způsobem pracovala, a nazval ji "triple-A factory", tedy továrnou na nejlepší ratingy. "Abych to řekl stroze, není to hezký obrázek," podotkl k činnosti Moody's Angelides.

Rating poskytují převážně tři velké agentury. Vedle Moody's je to rovněž Standard & Poor's, jejímž majitelem je společnost McGraw-Hill Cos, a potom agentura Fitch Ratings, která patří společnosti Fimalac SA. Agenturám se v současné době klade za vinu, že svou pomalou reakcí na problémy přispěly k prohloubení finanční krize.


Váš názor
 • Zdá se, že s CDO neskončili.
  15.06.2010 11:40

  Vypadá to na další manipulaci s ratingem u Řeckých vladních dluhopisů: http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1638542/moodys-srazila-recku-rating-o-ctyri-stupne-do-spekulativniho-pasma-euro-ustoupilo-k-122-usdeur-wall-street-vratila-zisky.html
  buřič
 •  
  03.06.2010 9:53

  TAK,VIDA a když jsem to tu asi před týdnem uvedl i s příkladem tam jste mě nejen vymazali ale i znemožnili další dizkuzi, vážení pánové
  JKOSKA
  •  
   03.06.2010 12:32

   Ale přece nic nového - před rokem v březnu jsem tu upozorňovala na Lowensteinovu podrobnou analýzu http://www.nytimes.com/2008/04/27/magazine/27Credit-t.html?_r=1
   Kalka.
Aktuální komentáře
25.04.2024
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.