Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem

Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem

03.06.2010 8:19
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Někteří bývalí analytici americké ratingové agentury Moody's Investors Service včera před vládním vyšetřovacím výborem vypověděli, že byli nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší ratingy, než jaké si tyto cenné papíry zasloužily. Cítili prý tlak ze strany svých nadřízených.

Analytici vypovídali před zvláštním výborem, který vyšetřuje příčiny vzniku finanční krize. Dosavadní zjištění naznačují, že u zrodu krize byla riziková část amerického hypotečního trhu, jejíž problémy se přenesly i na další části finančního systému v USA a pak do dalších zemí. Před výborem by měl ještě včera vystoupit i miliardář Warren Buffett.

"Sice nikdy neexistovala žádná explicitní direktiva, která by snižovala standardy přidělování ratingových známek, každý nezdařený obchod se ale musel vysvětlovat a také obhájit," vypověděl Eric Kolchinsky, který dříve v Moody's vedl oddělení ratingů pro rizikové obligace CDO. Později za tyto praktiky svého zaměstnavatele udal.

Bývalý viceprezident oddělení derivátů Mark Froeba v písemné výpovědi popsal, jak vypadal nátlak, který management na podřízené vytvářel. Podle něj Moody's tlačila na to, aby měla vyšší podíl na trhu. Pak prý bylo jasné, že investiční bankéři měli pod kontrolou analytiky a nutili je, aby k cenným papírům dávali vyšší ratingové známky, přestože si zmíněné papíry zasloužily známky horší.

Buffettova úloha spočívá v tom, že jeho investiční společnost Berkshire Hathaway patří k největším akcionářům společnosti Moody's. Buffett nejprve nechtěl pozvání vyšetřovací komise přijmout, nakonec ale přišel. Takzvanou cenovou bublinu, která vznikla na realitním trhu v USA, podle něj nebylo možné příliš předvídat. Ratingové agentury prý byly v úsudku stejné špatné jako většina investorů a dalších zainteresovaných, včetně Buffetta.

"Celá americká veřejnost se nechala unést tím, že ceny nemovitostí nemohou prudce klesnout," řekl Buffett. Poznamenal také, že když ceny domů v první polovině uplynulého desetiletí prudce rostly, řada lidí před tím varovala, ale nikdo je neposlouchal. Nikdo si prý nepřipouštěl, že situace se vymkne kontrole, stejně jako nikdo neodhadl, do jakých rozměrů narostla na přelomu tisíciletí takzvaná internetová bublina. Buffett prý tehdy také netušil, kam až může situace zajít.

Rating je klíčové vodítko pro investory. Podle něj se řídí, zda mají do určitých cenných papírů investovat, či nikoliv. Čím vyšší je rating, tím má společnost, jejíž cenné papíry jsou hodnoceny, levnější další financování. Zvláštní pozornost se věnuje ratingům, které hodnotí závazky států, neboť takové ratingy přímo ovlivňují finanční situaci dané země.

Vládnímu výboru pro vyšetřování příčin finanční krize předsedá Phil Angelides. Ten hned v úvodu podrobil agenturu Moody's ostré kritice za to, jakým způsobem pracovala, a nazval ji "triple-A factory", tedy továrnou na nejlepší ratingy. "Abych to řekl stroze, není to hezký obrázek," podotkl k činnosti Moody's Angelides.

Rating poskytují převážně tři velké agentury. Vedle Moody's je to rovněž Standard & Poor's, jejímž majitelem je společnost McGraw-Hill Cos, a potom agentura Fitch Ratings, která patří společnosti Fimalac SA. Agenturám se v současné době klade za vinu, že svou pomalou reakcí na problémy přispěly k prohloubení finanční krize.


Váš názor
 • Zdá se, že s CDO neskončili.
  15.06.2010 11:40

  Vypadá to na další manipulaci s ratingem u Řeckých vladních dluhopisů: http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1638542/moodys-srazila-recku-rating-o-ctyri-stupne-do-spekulativniho-pasma-euro-ustoupilo-k-122-usdeur-wall-street-vratila-zisky.html
  buřič
 •  
  03.06.2010 9:53

  TAK,VIDA a když jsem to tu asi před týdnem uvedl i s příkladem tam jste mě nejen vymazali ale i znemožnili další dizkuzi, vážení pánové
  JKOSKA
  •  
   03.06.2010 12:32

   Ale přece nic nového - před rokem v březnu jsem tu upozorňovala na Lowensteinovu podrobnou analýzu http://www.nytimes.com/2008/04/27/magazine/27Credit-t.html?_r=1
   Kalka.
Aktuální komentáře
27.11.2020
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)