Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Číňané v Mercedesech: Německá radost i starost

Číňané v Mercedesech: Německá radost i starost

19.8.2010 12:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o anualizovaných 9 %, což je nejvíce za posledních 25 let. Růst táhla poptávka po jeho exportech, zejména ze strany Číny. Nyní se ale čeká, že Čína šlápne na brzdy a její dvojciferný růst klesne. Mnozí ekonomové tvrdí, že německá ekonomika zareaguje velmi citlivě.

Růst německých exportů do Číny vzrostl během prvních pěti měsíců o 55 %, což je asi šestkrát rychleji než exporty do eurozóny. Pro průmyslové výrobce, kteří tvoří jádro německé ekonomiky, se minulý rok stala Čína největším exportním trhem s podílem 10,2 %, během prvních pěti měsíců tohoto roku se její podíl dále zvýšil na 11,1 %. Spojené státy se s podílem 7,2 % dostaly na druhé místo. Co se týče celé ekonomiky, do Číny jde asi 5 % vývozu, to představuje asi polovinu exportů do Francie, která představuje největší exportní trh.

Pozice Číny jako hlavního motoru německého růstu se ale pravděpodobně v dohledné době nezmění, protože evropská ekonomika stagnuje a výhled pro Spojené státy je nejistý. Nejvíce z tohoto vývoje doposud těžili výrobci automobilů. Firmy BMW, Daimler a Volkswagen zaznamenaly růst mezi 63 – 132 %. To se odrazilo v prudkém nárůstu jejich zisků a marží na rekordní úrovně. Dále pomohlo i oslabení eura k dolaru v první polovině roku.

Někteří ekonomové a zástupci tohoto odvětví se ale přílišné závislosti na Číně obávají. Explozivní nárůst exportů do této země může podle nich znamenat předzvěst dalších problémů a skrýt problematický stav, v jakém se výrobci automobilů, kteří čelí nadměrné kapacitě, rostoucím investičním nákladům a minimálnímu růstu v rozvinutých ekonomikách, nacházejí. Ředitel prodeje ve společnosti Volkswagen Christian Klingler minulý týden hovořil o očekávaném poklesu globálního trhu s automobily ve druhém pololetí tohoto roku. To naznačuje, že ani růst trhu v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách nebude dostatečně velký na to, aby vyvážil klesající prodeje v Evropě a jinde. Návrat na předkrizové úrovně se podle něho tento rok čekat nedá.

Zdroj: WSJ


Váš názor
 •  
  19.8.2010 12:44

  No jen mě udivuje, že erudovaní analysté ;-) mohou pořád strašit poklesem dvojciferného čínského růstu. Je přece jasné, že se vzrůstajícím základem musí procentuální růst klesat, což ale zajisté neznamená nominální pokles. Ale spíš je to jejich hříčka s podle nich nevědomým retailem ;-)
  Kalka.
  •  
   19.8.2010 16:10

   .. dokonce bych rekl, ze je to cilena retorika. Prece Nemci berou Amikum cast trhu, na nemz jsou Amici zavisli daleko vice nez by sami chteli, bilance je bilance. Kdyz nepomuze tato retorika, tak bude jina - napr. ukaze se prstem na Jemen, na 3 mesice se zavre Rude more a cela Evropa bude mit po ptakach, anebo by se ukazalo, jak to tedy je s temi lodnimi kapacitami, kdyby zastavkou musel byt mys Dobre nadeje. Vojaku je tam jako smeti, domu je nelze vpustit /co by asi tak delali?/. Uzavreni dopravni tepny by pomohlo rozpoutat inflaci, neprimo by to mohlo urychlit rozpad EU. Problemy v Evrope = vyhoda pro Ameriku. Musel jsem se pousmat, kdyz jsem nekde slysel, ze z fondu daru miliardaru se bude financovat "podpora demokracie", krome jinych dobrocinnych nadaci..
   Mudrc
   •  
    19.8.2010 16:17

    Jasně, vždycky je třeba mít po ruce nějakou legendu na podporu bojů silných mašinek HFT, když ostatní peníze pořád sedí 'na straně' ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data