Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vysoké kolísání na burzách citelně zvyšuje oblibu fondů ETF

Vysoké kolísání na burzách citelně zvyšuje oblibu fondů ETF

23.8.2010 10:21
Autor: ČTK

(ČTK) - Nadprůměrné kolísání akciových trhů, které v posledních měsících ovládlo většinu světových burz, zatraktivňuje alternativní způsoby obchodování. Dlouhodobé investory výrazné kolísání cen odrazuje, a část jich proto dává přednost krátkodobému obchodování či spekulaci. Svědčí o tom vývoj objemu obchodů ve speciálních fondech ETF, které se na alternativní strategie zaměřují.

Právě výrazné kolísání burz je ale pro alternativní obchodní strategie výnosné, pokud se správně využívají. Zatímco velcí investoři, tedy hlavně makléři a správcové soukromých či hedgeových fondů, hodně spoléhají na technickou analýzu, indexování, křížovou korelaci nebo algoritmy, drobným investorům většinou pomáhají právě fondy ETF.

Zatímco technickou analýzu mohou bez problémů využívat i drobní investoři, pokud ji zvládají, algoritmy jsou vzhledem ke složitosti takové strategie doménou velkých investorů. Obě skupiny investorů pak mnohem více než kdy jindy používají investiční nástroje, které jim přinášejí zisky z růstu cen zlata. Na rozdíl od akcií totiž cena zlata nekolísá tak výrazně a už deset let vytrvale směřuje vzhůru.

"Je to komplexnější trh, nic pro investory typu mamka a taťka," řekl k tomu analytik makléřské společnosti IG Markets Vincent Ganne. "Pohybujeme se sice ve vymezeném pásmu, ale to neznamená, že se nic neděje. Pokud jste dost kreativní, nabízí se dost možností, jak využít strategií, jako je korelace mezi třídami aktiv," dodal.

V posledních letech se dramaticky zvýšil zájem o zmíněné fondy ETF (exchange-traded funds). Jak je z názvu patrné, s těmito fondy se obchoduje na burzách stejně jednoduše jako s běžnými akciemi, což je předurčuje k tomu, že si je oblíbili drobní investoři. Ti mají k dispozici širokou škálu fondů, které profitují jak z růstu, tak z poklesu trhu. Nezřídka mohou nahradit i některé opční kontrakty, i když ne zcela.

Většina akciových indexů od letošního jara kolísá v pásmu o šířce až 15 procent. Například Dow Jonesův index byl v polovině května na zhruba 10.200 bodech, kde je i teď. Mezitím ale stačil klesnout až na 9700 bodů, aby za další měsíc vystoupil nad 10.700 bodů. Index pražské burzy PX je na tom podobně, setrvává na zhruba 1200 bodech, kde už byl v květnu.

Právě pro tyto případy se v posledních zhruba třech letech objevila řada fondů ETF. Některé jsou sestaveny tak, že kopírují index i celý sektor, v některých případech výkonnost násobí. Takto jsou sestaveny fondy iShares, ProShares a řada dalších. Po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008, kdy akciové trhy zahájily strmý pád, se podstatně rozšířila také nabídka fondů Direxion. Ty přinášejí zisk při poklesu cen akcií i trojnásobným tempem než zbytek trhu. Objemy obchodů s těmito tematickými fondy za poslední tři roky vzrostly ve stovkách procent.

Fondy, které násobí výkonnost indexu nebo sektoru, k němuž se vztahují, ale patří k rizikovějším a od investora vyžadují každodenní sledování. Jsou ale zpravidla vysoce likvidní a je možné je prodat za několik sekund. Obchodují se na všech velkých burzách a jsou pohodlně dostupné i českým investorům. Největší nabídku mají burzy v New Yorku, Londýně a Frankfurtu, kde je lze přes tamní makléře nakoupit zpravidla i levněji než přes české makléřské společnosti.

Analytici nemají jednotný názor na to, jakým směrem se budou akciové trhy ubírat v nadcházejících měsících. Jasněji bude ve chvíli, kdy budou mít investoři představu, jak silně porostou hlavní světové ekonomiky během příštího roku. Na podzim by proto mohly akciové trhy ještě silně klesnout, konec roku ale většinou analytici vidí optimističtěji. Na začátku další růstové fáze je podle nich teď burza v Číně, kde hlavní indexy vytvořily v posledních měsících dno.

"Vzhledem k současným makroekonomickým vyhlídkám se žádného silného trendu, ať už jakýmkoliv směrem, v nejbližší době nedočkáme," poznamenal k situaci na akciových trzích šéf strategie v ústavu Saxo Bank Christian Blaabjerg, jehož citovala agentura Reuters. A podobně situaci vidí i další analytici. V nejbližších týdnech by tedy mělo dál platit, že investoři budou s každým větším poklesem nakupovat, ale využijí prvního výraznějšího růstu k tomu, aby trh opustili.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data