Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR - Ministerstvo vydalo souhlas k další těžbě ostravského uhlí v dole Darkov

NWR - Ministerstvo vydalo souhlas k další těžbě ostravského uhlí v dole Darkov

24.8.2010 8:56

(Aktualizováno - 10:56)

Ostravsko-karvinské doly patřící do těžební skupiny NWR obdržely od ministerstva životního prostředí souhlas k těžbě více než 20 milionů tun černého uhlí na dole Darkov. Kladné rozhodnutí podle dnešní zprávy deníku E15 však úředníci ministerstva podmínili šestašedesáti body. OKD se tak pro možnost těžby bude muset především dohodnout s postiženými obcemi.

„Veškeré námitky obcí a dalších orgánů budeme průběžně plnit,“ řekl deníku E15 mluvčí OKD Vladislav Sobol. OKD k současnému vývoji pomohl fakt, že Fischerova vláda loni zamítla novelizaci horního zákona, což těžařům i nadále ponechává předkupní právo na státní pozemky v dobývaném prostoru. Toto právo je však trnem starostů, jelikož podle nich znesnadňuje rozvoj obcí, a vyvíjejí tak snahu o nový horní zákon, který by posílil pravomoci obcí.

Plán OKD počítá s tím, že na dole Darkov do konce roku 2020 vytěží 20,3 milionu tun černého uhlí, přičemž dalších minimálně dvacet milionů ještě zůstane pod zemí. Okolní obce si vymohly postupné utlumení těžby, takže zatímco v příštím se může vytěžit 3,5 milionu tun uhlí, poslední dva roky už by to mělo být jen 1,35 milionu.

Těžební společnost OKD na konci června uvedla, že chce během pěti let investovat přes pět miliard korun. Do rozvoje dolů a nákupu nových technologií vloží každoročně zhruba miliardu. Těžbu černého uhlí na severu Moravy plánuje nejméně do roku 2030. Černouhelná společnost má v plánu nejméně 20 let těžit uhlí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku v Dolu Karviná, Dolu Darkov, Dolu ČSM a Dolu Paskov, které jsou aktivní. Podle Becka leží na české straně hornoslezské uhelné pánve stále miliardy tun černého uhlí.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek se na začátku května nechal slyšet, že současné prostředí na trzích může nahrávat plánu na zprovoznění polského uhelného dolu Debiensko, které bude firma posuzovat během druhého pololetí letošního roku. "Těžko spekulovat, kdy k udělení rozšířené licence dojde," uvedl dnes Radek Němeček (poradce pro vztahy s investory NWR) na dotaž Patrie Online s tím, že věc je stále v procesu.

Těžební společnost ještě dříve v tomto roce revidovala vytěžitelné zásoby v Debiensku na 300 milionů tun z dřívějších zhruba 190 milionů a hodnotu investice odhaduje na 350 až 400 milionů eur s tím, že náklady by měly být rozloženy zhruba do pěti let, ačkoliv první dva roky (zahájení výstavby) a poslední rok (nákup těžebních zařazení) budou "investičně nejnáročnější".

Kvůli nižší poptávce způsobené krizí společnost loni vytěžila 10,62 milionu tun černého uhlí, což bylo meziročně o 13 procent méně. NWR v průběhu letošního kalendářního roku očekává celkový prodej přibližně 5,5 milionu tun koksovatelného uhlí, pět milionů tun energetického uhlí a 1,1 milionu tun koksu.

(Zdroj: E15, čtk NWR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data