Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svoboda (ČEZ): Neočekávám růst dividendy na úroveň, která by vedla k utlumení investic

Svoboda (ČEZ): Neočekávám růst dividendy na úroveň, která by vedla k utlumení investic

24.8.2010 17:31
Autor: mediafax

Obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda nečeká v dohledné době v souvislosti s vládními úsporami výrazné zvyšování dividendy ČEZ. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

V souvislosti s úspornými opatřeními vlády se spekuluje o možném krytí části rozpočtového deficitu zvýšením dividendy státního energetického gigantu ČEZ v roce 2011. Podle obchodního ředitele ČEZu Alana Svobody je však není pravděpodobné, že by případné zvýšení dividendy ohrozilo plánované investice ČEZu.

Přepis rozhovoru

Redakce: Valná hromada společnosti ČEZ rozhodla 29. června o zvýšení dividendy za rok 2009 na 53 korun na akcii proti 50 korunám na akcii pro rok 2008. Pociťujete v souvislosti s úspornými opatřeními vlády tlak na další zvýšení dividendy pro rok 2010?

Alan Svoboda (ČEZ): Dividenda je vždy rozhodnutí akcionáře. To je věc, kterou rozhoduje valná hromada prostou většinou. Pohled managementu na dividendovou politiku se dlouhodobě nemění. Podle nás je optimální, aby společnost vyplácela 50 až 60 procent svého zisku formou dividendy. V tomto pásmu se už několik let pohybujeme. Nevidím žádné impulzy, které by měly vést k revizi vnitřní dividendové politiky.

Redakce: Pokud by se akcionáři rozhodli, že v příštím roce nebude dividenda 53 ale třeba 60 korun na akcii, mohlo by to ohrozit investice ČEZu? Například dostavbu Temelína, nebo akvizice v zahraničí?

Alan Svoboda (ČEZ): Nemyslím si, že by změny v tomto rozsahu měly mít zásadní vliv na investice ČEZu. Samozřejmě je třeba vždy uvážit potenciální cash-flow z provozu a budoucí investiční potřeby společnosti. Z toho pak vyplyne, kolik by mělo být vypláceno formou dividendy. Na druhou stranu nikdy jsem nezaznamenal, že by stát usiloval o dividendy, které by převyšovaly možnosti ČEZu. Neočekávám, že by akcionáři měli zájem na takové dividendě, která by vedla k utlumení investic.

Redakce: Proč ČEZ ustoupil od záměru koupit polskou společnost Energa, která se zabývá distribucí elektrické energie?

Alan Svoboda (ČEZ): To do doby ukončení tendru nebudeme komentovat.


Váš názor
  • chtěla bych
    24.8.2010 17:46

    poprosit Chlapce z ČEZU, aby udělali "něco", aby se stala firma jednou z nejlepších na světě a cena akcie se zvedla o několik stovek až tisícovky..
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university