Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Pryč s ekonomy?

FT: Pryč s ekonomy?

8.9.2010 17:59
Autor: Redakce, Patria Online

Když se globální ekonomická situace vyvíjela dobře, prestiž ekonomů soustavně rostla. Vlády, konzultační společnosti a investiční banky se předháněly v přijímání ekonomů, o kterých se domnívali, že mají potřebné schopnosti a informace. Historikové byli naopak považováni za baviče a vypravěče. Byli dobří v televizi, ale nepoužitelní ve firmách či ve vládě.

Od vypuknutí krize došlo k určité sebereflexi. Držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz uvedl, že „pokud je věda definovaná jako schopnost predikovat budoucnost, měla by neschopnost ekonomů předvídat krizi vzbuzovat velké obavy“. Jeho závěr je ale mírný: Ekonomové by měli hledat nové modely - a pak se zřejmě vrátit k předpovědím. Existuje ale alternativní závěr: Celá snaha o to, považovat ekonomii za vědu „definovanou její schopností predikovat budoucnost“, je mylná.

Až na pár pomýlených marxistů historikové vědí, že jejich práce nemůže být použita na předpověď budoucnosti. Minulost může nabídnout lekce, paralely a moudrost, ale ne sociologický ekvivalent zákonů fyziky. Přesto se zdá, že mnozí ekonomové na tento cíl aspirují. A není pravděpodobné, že se vzdají své víry, že jejich disciplína dělá „pokrok“ a řeší problémy způsobem, který připomíná fyziku či chemii. Ben Bernanke tuto víru předvedl ve svém známém projevu z roku 2004. V něm tvrdil, že došlo k „výraznému poklesu makroekonomické volatility“, zčásti díky zlepšení v oblasti monetární politiky založeném na pokroku v ekonomickém myšlení.

Místo napodobování fyziků ale možná přišel čas, aby se ekonomové poučili z historie či přesněji od historiků. Studie minulosti má počátek v pátém století před Kristem, přesto jsou dnes historikové mnohem pokornější ohledně svých schopností než ekonomové. Vědí, že žádná velká otázka není nikdy úplně vyřešena, že každé téma bude znovu otevíráno. Z praktického hlediska je tento pohled na svět méně použitelný. Možná ale nadešel čas alternativ k pomýleným jistotám šířeným pseudovědci známými pod jménem ekonomové.

Uvedené je výtahem z článku „Sweep economists off their throne“, jehož autorem je Gideon Rachman.

Zdroj: FT


Váš názor
  •  
    9.9.2010 11:40

    S ekonomy ,hlavně akademickými,to je někdy složité. Tak třeba LTCM byl spoluzaložen dvěma nobelisty,M.Feldstein z Harvardu,který šíří názory ,kde se dá,naopak na otázku jeho účinkování v dozorčí radě AIG řekl,že k tomuto tématu se nebude vůbec vyjadřovat.Larry Summers v době svého šéfování na Harvardu podepsal úrokové swapy,aby pak později,když už on dělal Obamovi poradce, se musel z nich Harvard vyplatit miliardou USD,aby ukončil tento nevýhodný kontrakt. U nás zase třeba Robert Holman,v r. 1996 jasně tvrdil,že deficit obch. bilance není problém a útok na naši měnu viděl jako nereálný,v březnu 2008 píše do letáku CEP,že americký finanční systém je natolik silný,že žádná fin. krize nehrozí,atd..
    AMOLADOS
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data