Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO navrhuje zvýhodnění malých solárních zdrojů

MPO navrhuje zvýhodnění malých solárních zdrojů

9.9.2010 12:03
Autor: ČTK

(ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby podpora fotovoltaických zdrojů byla určována podle druhu a umístění elektrárny. Chce tak zvýhodnit malé solární elektrárny, které jsou umísťovány například na střechách budov. ČTK to dnes sdělil mluvčí MPO Pavel Vlček. Opatření má být jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektřiny.

Vláda nedávno schválila Národní akční plán o obnovitelných zdrojích, který stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů. Chce tím přispět k jejich optimálnímu složení. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) se ale toto nařízení nejvíce dotkne domácností, které umísťují solární panely na střechu kvůli snížení účtu za elektřinu. "To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů," uvedl člen představenstva CZEPHO František Smolka.

Podle fotovoltaické asociace umožní návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 megawatt připojit řádově jen 1200 domácností. "Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout," tvrdí Smolka.

Podle Vlčka chce však vláda střešní fotovoltaické instalace zvýhodnit tím, že bude při podpoře rozlišovat podle velikosti a umístění elektrárny. Malé střešní instalace by tak měly výhodu před velkými panely o výkonu několika MW umístěnými na orné půdě. Dodal, že při využití solární energie v domácnosti například na ohřev vody jde o fototermiku, která není nijak podporována ani omezována.

Prudký rozvoj fotovoltaických elektráren v Česku během posledních let souvisí s vysokou výkupní cenou elektřiny z těchto zdrojů, která činí přes 12 korun za kilowatthodinu. Stát připravil opatření, které umožní tuto cenu od příštího roku snížit. Solární zdroje připojené do konce tohoto roku však mají nárok na původní tarify a cena elektřiny pro konečného spotřebitele by tak příští rok mohla vzrůst o víc než desetinu.

Vláda nyní řeší, jak dostat růst fotovoltaických elektráren pod kontrolu, jak zabránit prudkému růstu ceny elektřiny v příštím roce a zároveň splnit svůj závazek EU o pokrytí více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka má kabinet několik možností. Nejdřív je chce projednat se členy zainteresovaných stran, včetně výrobců a distributorů solární energie, a pak je představí veřejnosti. Podle některých návrhů by nicméně obnovitelné zdroje mohly například podléhat zvláštnímu zdanění nebo by majitelé elektráren platili více za pozemky, na kterých jejich zdroje stojí.


Váš názor
 • Co za 20 let?
  9.9.2010 13:36

  Za 20-25 let současné fotovoltaické elektrárny budou muset být obnoveny. Výše dotací se však bude prakticky blížit k nule. Jak budou tyto "vyčpělé" zdroje nahrazeny? Fotovoltaika bez vysokých dotací nebude atraktivní a bez zisku nebude nikdo náhradu budovat. Parlament by měl přijmout opatření, které náhradu zaniklých FV-elektráren nahradí. Dnešní investoři FV by měli odevzdávat státu takovou část zisku (na př. odpisy), která po 20 letech umožní obnovu elektrárny.
  starik
 •  
  9.9.2010 12:48

  Že by se konečně někomu rozsvítilo, nebo se začíná méně krást.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data