Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evraz a ArcelorMittal se dohodly na obnovení dodávek železa, ocelárna spustí provoz 20. listopadu

Evraz a ArcelorMittal se dohodly na obnovení dodávek železa, ocelárna spustí provoz 20. listopadu

1.11.2010 8:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (12:31) Ostravské hutě ArcelorMittal a Evraz Vítkovice Steel (EVS) se dohodly na obnovení dodávek surového železa. Evraz Vítkovice Steel spustí svou ocelárnu na plný výkon od začátku prosince, produkci chce ale obnovit již k 20. listopadu. Zaměstnanci ocelárny se vrátí do práce ještě tento týden. Musejí zařízení technicky připravit na obnovení provozu. "Podnikáme veškeré kroky, abychom obnovili provoz ocelárny kolem 20. listopadu. Od prosince ji pak chceme rozjet na plnou kapacitu," uvedl generální ředitel Evraz Vítkovice Steel Zbyněk Kvapík.

Nová dohoda podle Evraz pokryje zhruba následujících pět čtvrtletí a objemově zní na rozsah 550 až 600 tisíc tun surového železa. Tento objem má pokrýt více než 80 procent celkové spotřeby EVS. Zbytek potřebných dodávek má být zajišťován v rámci skupiny Evraz a od dalších dodavatelů ze Slovenska, Ukrajiny, Turecka a Ruska. Celková produkční kapacita ocelárny je 965 tisíc tun ročně.

Evraz kvůli sporu o ceně přestal odebírat od ArcelorMittal surové železo na začátku července a odstavil kvůli tomu ocelárnu s 320 zaměstnanci. Firmy nemohly najít společnou řeč přes čtyři měsíce a uzavírka ocelárny byla průběžně prodlužována. Zástupci EVS, který patří do ruské ocelářské skupiny Evraz Group, poukazovali, že dodávané železo od ArcelorMittal je předražené. Ten to odmítal s tím, že jeho cena odpovídá cenám na trzích a že ceny požadované EVS jsou dokonce pod jeho náklady. Kvůli odstavení ocelárny zůstávala třetina jejích zaměstnanců od 1. října doma a pobírala 80 procent mzdy. Další třetina prováděla v ocelárně údržbářské práce a poslední třetina vypomáhala v jiných provozech. Nyní všichni zaměstnanci začnou pracovat na obnovení provozu ocelárny. 

Největší tuzemské hutní firmě ArcelorMittal působil výpadek dodávek pro Evraz také problémy. Je to pro ni klíčový zákazník, který odebíral největší množství železa. Problémy měli i někteří dodavatelé Evrazu, kteří ocelárně poskytovali externí služby.

Výpadek dodávek z AMO do EVS má zprostředkovaný dopad také na těžební společnost NWR. ArcelorMittal Ostrava je totiž odběratelem 20 až 25 procent produkce koksovatelného uhlí NWR, je tak jejím velmi významným zákazníkem.


(Zdroj: Evraz, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    1.11.2010 9:42

    TO BYLO ŘEČÍ A STRAŠENÍ,NO VIDA NAKONEC SE DOHODLY I BEZ ANALYTIKŮ.POZN.PŘI POHLEDU NA TITULY PRAŽSKÉ BURZY VYVSTANE MIIMODĚK OTÁZKA,KTERÉ Z NICH VLASTNĚ NEZÁVISÍ ZCELA NA ZAHRANIČNÍCH BURZÁCH?????Ach Praho,Praho ty sluho boží!!!!
    TED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data