Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podceňovaný irský problém?

Podceňovaný irský problém?

18.11.2010 18:16
Autor: Redakce, Patria Online

Neel Kashkari z vedení společnosti Pacific Investment Management Co. v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že se Evropa snaží zabránit dalšímu rozšíření nákazy, stále však jde o řešení problému likvidity. Jádro tvoří problém solvence. Během krizí jsou podle něho vlády obvykle o krok pozadu za vývojem, Evropa by se měla podívat na to, „jak to pravděpodobně bude vypadat za dva, tři roky a řešení přijmout co nejrychleji“. Nyní jde jen o „získávání času“.

Podle Kashkariho trhy mohou ztratit trpělivost, v Evropě se totiž v případě jednotlivých zemí děje to samé, co se v USA dělo v případě bank, kdy se jejich pozornost postupně přesouvala k „další nejslabší bance“.

David Blanchflower, profesor ekonomie na Dartmouth College, pro Bloomberg uvedl, že rozsah současného šoku byl podceněn a že již došlo k nákaze. Příkladem jsou investice irských bank do anglických hypoték. Kdyby došlo ke snížení jejich hodnoty, projevilo by se to i snížením hodnoty hypoték držených anglickými bankami. Irové podle něho hrají hru „zachraňte nás, nebo necháme to domino padnout“.

„Jsou to těžké a nebezpečné časy,“ domnívá se ekonom. Přijít by měly další komplikace: „Je tu Portugalsko, je tu Španělsko a můžeme se bavit o mnoha dalších problémech,“ uvedl. Otázkou v dlouhém období zůstává přežití eura; Blanchflower se domnívá, že tato měna nepřežije. „Němcům se vede dobře, kdyby zítra zavedli marku, rychle by posilovala. Němci jsou problém, protože to jsou oni, kdo drží kurz eura nahoře,“ dodal.

Daragh Maher, který stojí v čele FX strategií v Credit Agricole, v rozhovoru pro CNBC uvedl, že problém Irska byl patrný již před časem, ale až po zveřejnění QE2 si měnové trhy řekly, „co je další na řadě“. Podporu euru by měla přinést jasná dohoda o pomoci Irsku. Trhy jeho reformy nejdříve uvítaly, až poté ale pochopily rozsah problému v bankovním sektoru této země. Ve srovnání s Portugalskem a Španělskem má ovšem irská vláda „více prostoru k dýchání“, to je také důvod, proč je aktuální možnost přenesení nákazy na tyto dvě země.

Hugo Dixon z Reuters BreakingViews pro CNBC uvedl, že politici ohledně problémů Irska používají silná slova jen proto, aby ukázali trhům, že problém řeší. Nejhorším scénářem je potenciální nutnost poskytnout sérii pomoci Irsku a dalším zemím, protože pak prudce vzroste objem na záchranu potřebných peněz. Kdyby Německo a další země odmítly tuto záchranu financovat, došlo by k defaultům, opuštění unie a následovaly by protekcionistické politiky.

Uvedený scénář však podle Dixona není pravděpodobný. Mnohem vyšší pravděpodobnost připisuje tomu, že Irsko dostane pomoc zaměřenou na jeho banky, to nebude stačit a bude potřeba pomoci celému Irsku. V tu chvíli bude potřeba pomoci i Portugalsku, ale zde se podaří tento proces ukončit. Fiskální unie však vytvořena nebude, zejména kvůli postoji Německa. To k pomoci připojuje mnoho podmínek a taková pomoc je „velmi odlišná od fiskálních transferů“.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data