Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v prosinci - překvapivě velký nárůst (komentář Patrie)

Nezaměstnanost v prosinci - překvapivě velký nárůst (komentář Patrie)

10.1.2011 10:09
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Počet nezaměstnaných se v prosinci minulého roku zvýšil na 562 tisíc, míra nezaměstnanosti skočila na 9,6 procenta. Oproti listopadu je to o celý procentní bod víc. K růstu nezaměstnanosti v prosinci pravidelně přispívá negativní sezónnost, takto vysoký nárůst je ale překvapivý. Jedním z důvodů mohlo být počasí - přes celý měsíc sníh i v nížinách a teploty většinou pod nulou, to je výrazné omezení pro stavebnictví.

Druhým sezónním faktorem je na přelomu roku propouštění či výpovědi spojené se změnou práce. V tomto období k tomu dochází výrazně více než po zbytek roku. Letos se navíc zapojil mimořádný faktor v podobě změn podmínek pro podporu v nezaměstnanosti, což zřejmě zamýšlené výpovědi urychlilo. Čísla naznačují, že práci ztratilo či opustilo hodně lidí. Úřady práce registrují téměř 97 tisíc nových uchazečů o zaměstnání, což je nejvyšší měsíční hodnota v novodobé historii a výrazně vyšší číslo než v prosinci předchozího roku. Na druhou stranu počet lidí, kteří našli práci, a počet volných pracovních míst se vyvíjí prakticky shodně se závěrem roku 2009 a žádné mimořádné odchylky zde nesledujeme.

Prosincová data z trhu práce byla negativním překvapením. Je zde ale značná šance, že šlo z většiny o mimořádný jev. V lednu obvykle nezaměstnanost ještě dál stoupne kvůli stejným sezónním faktorům. Pokud tentokrát k nárůstu nedojde, byl by to signál, že v prosinci šlo hlavně o vliv změn podmínek pro podpory. V takovém případě by mohla nezaměstnanost po zimě opět rychle klesnout na hodnoty kolem 8,5 procenta. Nepředpokládáme, že by dnešní čísla měla bezprostřední vliv na měnovou politiku, jednak díky šanci, že jde o přechodnou záležitost, a také vzhledem k současné ekonomické prognóze ČNB, která už je relativně pesimistická.


Váš názor
  •  
    10.1.2011 10:26

    Nezaměstnanost neklesne, ale dál stoupne. Ve svém okolí znám několik OSVČ, kteří končí a jdou na pracák během ledna a února. Několik jich zavírá i krámky a tam zaměstnávali další lidi, takže nezaměstnanost nad 10% může být realita.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba