Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak je důležité mít rezervní měnu

Jak je důležité mít rezervní měnu

11.1.2011 9:15

Mediální dozvuky hypoteční krize probíhaly v minulém a předminulém roce s velkou intenzitou. Vyšlo několik knižních titulů od renomovaných autorů na toto téma, z nichž si můžeme udělat velmi pěkný obrázek, jak tato mimořádná epizoda v dějinách financí probíhala krok za krokem. Mezi ně patří například Big Short od Michaela Lewise, Too big to Fail od Andrew Sorkina, House of Cards od Williama Cohana nebo The Greatest trade ever Gregory Zuckermana. Mohli jsme si přečíst taktéž trochu bulvárnější tituly typu Cityboy od Gerainta Andersona nebo Binge Trading Seth Freedmana, které byly dokonce přeloženy do češtiny. Svého pokračování se dostalo i kultovnímu snímku Wall Street, jehož děj byl zasazen do nedávné doby. Na internetu se objevily desítky klipů dávajících průchod nenávisti „obyčejných lidí“ vůči bankéřům a konspirační teorii o spiknutí finančního kapitálu proti zbytku světa. Jednalo se o celkem pochopitelnou reakci na krizové události, která však neodvratně odeznívá a celé extempore roku 2008 se pomalu stává historií. Z tohoto důvodu se nám nabízí hezké intelektuální cvičení, jehož náplní je úkol, přijít na to, jakými novými nosnými tématy z finančního světa se budou média zabývat v následující době.

Lidé se povětšinou zajímají o dramatické události plné emocí a tragiky. Pád jedné z největších bank na světě a následné vedlejší otřesy nabízely podobných momentů přehršel. Obávám se však, že v dohledné době žádnou podobně akční událost nezažijeme. Měli bychom se připravit spíše na vtipnou konverzační komedii plnou zákulisních rejdů, intrik a zrad, kterou bychom mohli nazvat například: „Jak je důležité mít rezervní měnu.“ Hlavní protagonisté už o sobě dali vědět a je jen otázkou času, kdy dojde k další gradaci zápletky.

Nastiňme si proto v krátkosti situaci.

Kalifornie, stát s jedním z největších HDP na světě, je prakticky v bankrotu. Kdyby se v podobné situaci nacházela některá ze zemí eurozóny, dávno by byla nucena ji opustit. Kalifornie je však součástí federace, která na sebe bere podstatnou část nákladů a solidárně maskuje reálný stav. V evropském kontextu je tomu právě naopak. Každý národní prohřešek je podroben zevrubné kritice, dovolím si přidat trochu spikleneckého koření, hlavně z řad amerických ekonomů, a při každé vhodné příležitosti dochází k novému rozdmýchání problému. Evropa i Amerika mají v ruce v podstatě stejné karty, ale Američané jsou jednoduše zkušenější hráči. Na druhou stranu to, co se děje v Řecku, Irsku a jiných zemích je ozdravný proces, který jistě dříve nebo později přinese své ovoce. Dojde-li mezitím k rozpadu jednotné měny, bude to pouze důsledek politických chyb, jelikož dluhová krize se dá řešit i při zachování eura. Možná o něco bolestivěji (i to je sporné), ale dá. Americký dolar coby rezervní měna nebude eurem z výše uvedených důvodů ze svého trůnu v dohledné době svržena, ale pokud nakonec euro vyjde ze současných problémů nepostiženo, stane se nebezpečným protivníkem přesně podle hesla: „co tě nezabije, to tě posílí.“

Černý kůň současnosti, čínský yuan, ať se to na první pohled nezdá, má do rezervní měny hodně daleko. Je li americký dolar dospělý, životem protřelý a možná trochu zkažený hrdina a euro pubertální mladík snažící se najít své místo na slunci, je čínský yuan ještě nenarozeným miminem. Čekají jej totiž dvě události, kterým se nemůže za žádných okolností vyhnout a které pro něj budou velmi bolestné. Za prvé se jedná o plné uvolnění kapitálových toků a zavedení plné konvertibility. Za druhé se jedná o přiznání vnitřního dluhu, který se v současnosti skrývá v polostátních institucích a je kryt růstem cen nemovitostí. Vláda umí nepochybně s tímto nebezpečím šikovně pracovat, ale k jisté katarzi musí v této oblasti dříve či později dojít.

Posledním protagonistou stojícím za zmínku je japonský jen. Jestliže jsme přirovnali yuan k nenarozenému miminu, musíme japonský jen připodobnit ke starému kmetovi, který má již svá nejlepší léta za sebou. Státní dluh blížící se dvěma stům procentům HDP, ač krytý domácími úsporami, nesplňuje dokonale představu bezpečné rezervní měny.

Americký dolar nemá na první pohled žádnou konkurenci. O to může být souboj zajímavější.


Váš názor
  •  
    11.1.2011 10:17

    Hezké, díky. Přítelkyně spikleneckých teorií
    Kalka.
Aktuální komentáře
21.1.2018
16:57S minimální mzdou se musí hodně opatrně
11:06Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny
20.1.2018
17:51Stanou se z aut autonomní zbraně?
13:45Jak přijímat novou éru automatizace
10:11Víkendář: Evropa si falešným pocitem viny může vykopat svůj „imigrační“ hrob
19.1.2018
22:00Výsledková sezóna v plném proudu, IBM po výsledcích klesá
19:29Perly týdne: Elektrické Škodovky, cena za EU a bublina, jakou svět neviděl
18:15Jakub Lukáš: Producent lithia Albemarle má potenciál k růstu (video)
17:23Pražská burza v zeleném po sedmé za sebou, Stock vítězem týdne
16:44Proč jsou Spojené státy stále bezpečným přístavem?
16:20Koruna končí týden s mírnými ztrátami, dolar čeká rozhodnutí o rozpočtu  
16:14Summary: Vlaštovka Schlumberger hraje na neutrální notu
15:48Technická analýza: Koruna prolomila odpor eura, libra dolaru
14:05Pokračující růst cen ropy nebude udržitelný, trh letos najde rovnováhu  
14:04Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Babiš: Je to objednávka mafie
12:38Nidetzký (ČNB): Dvojí zvýšení sazeb letos může stačit
11:56IEA: Ani Rus, ani Saúdové. Světovým ropným lídrem mohou být brzy USA
11:35Evropské burzy rostou na čerstvé 2,5leté maximum
11:24Smíšené výsledky IBM: Tradiční segment nafoukl tržby, hrubá marže ale zatlačila na zisk  
10:38Nový problém pro dolar - vládě mohou dojít peníze  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data