Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody´s snížila rating 7 maďarským bankám včetně tamní Erste. Aktiva se zhoršují a na ziskovost dopadne daň, říká

Moody´s snížila rating 7 maďarským bankám včetně tamní Erste. Aktiva se zhoršují a na ziskovost dopadne daň, říká

05.04.2011 10:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Moody´s Investors Service snížila samostatný rating finanční síly (BFSR) maďarských bankovních ústavů K&H Bank, Budapest Bank, FHB Mortgage Bank, Erste Bank Hungary and MKB Bank. Agentura následně snížila i vkladový a úvěrový rating zmiňovaných bank. Postiženo bylo také hodnocení vkladů v domácí měně OTP Bank a OTP Mortgage Bank, které mají v zemi dominantní pozici, a dále pak úvěrů v cizí měně OTP Bank. Hlavní rating (BFSR) OTP Bank agentura nadále hodnotí známkou „D+” se stabilním výhledem.

Svůj krok agentura zdůvodnila pokračujícím zhoršováním kvality aktiv, za něž mohou hypotéky denominované v cizích měnách, negativní vývoj segmentu komerčních nemovitostí a pokles čistého zisku celého sektoru. K tomu prý dochází kvůli celkově slabší obchodní aktivitě (poskytování úvěrů, přijímání vkladů), růstu nákladů na riziko a také nově uvalené bankovní dani.

Klíčový rating finanční síly Erste Bank byl snížen ze stupně „D“ na „D-“, což na dlouhodobé stupnici odpovídá stupni „Ba3“. Rating pro dlouhodobé i krátkodobé vklady v místní/cizí měně byl snížen na „Ba1/Not Prime“, oproti předchozí známce „Baa3/Prime-3“. Podle Moody´s toto nové hodnocení odráží rychlé zhoršování portfolia úvěrů, u nichž hrozí riziko nesplácení, a také výrazný tlak ziskovost banky způsobovaný potřebou držet větší rezervy a dodatečnými výdaji na zvláštní bankovní daň, jejíž výše dosáhla 17 % příjmů banky před započtení rezerv. Vzhledem k obtížným podmínkám pro fungování, které momentálně v Maďarsku panují, a také hraniční úrovni kapitalizace banky (Tier 1 na 7,6 %) hodnotí Moody´s výhled u hlavního ratingu BFSR negativně. Výhled u ostatních ratingů je stabilní, jelikož agentura očekává, že Erste Hungary podpoří její rakouská matka.

Erste Bank Hungary provozuje v Maďarsku jednu z největších sítí poboček. V loňském roce se bance nedařilo – marže se sice udržely na slušných úrovních, ale dramatický nárůst nákladů na riziko a nová bankovní daň tvrdě dolehly na ziskovost. Tak jako ostatní finanční ústavy i Erste Bank Hungary ve velkém poskytovala úvěry v cizích měnách, obzvlášť ve švýcarských francích. Po výrazném oslabení maďarské měny se expozice na nezajištěné měnové riziko stala pro řadu klientů neúnosnou, což přispělo k výraznému nárůstu nesplácených úvěrů. Poměr úvěry/vklady dosahuje vysokých hodnot, i když většinu mezibankovního financování pokrývá rakouská matka. Erste v Maďarsku také sužuje sektor komerčních nemovitostí, kde má expozici a kde je koncentrováno vysoké množství nesplácených úvěrů. Analytici KBC na zprávu očekávají negativní obchodní reakci u všech výše zmíněných bankovních titulů.

Kvůli obtížné situaci dlužníků maďarská vláda zvažuje možnost dotovat hypotéky v cizích měnách. Celková výše subvence by se mohla vyšplhat na 60 mld. HUF. Předtím se spekulovalo i o možnosti kurz HUF/CHF pevně zafixovat, což ale vláda následně popřela. Banky už řadu měsíců jednají s kabinetem premiéra Viktora Orbána o tom, jak zmírnit zátěž pro zadlužené klienty. Dokud se na stole neobjeví konkrétní vládní návrhy, očekává tým KBC na zprávy ohledně vyjednávání tlumenou reakci investorů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)