Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pravý Fin a jeho pravé řešení krize v Evropě

Pravý Fin a jeho pravé řešení krize v Evropě

12.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud máme pochopit skutečnou podstatu pomoci poskytované zemím na periferii Evropy, musíme nejdříve pochopit, kdo z ní skutečně těží. Běžný člověk to není. Ten je ždímán a poslouchá lži jen proto, aby se insolventní systém udržel nad vodou. Mezi politiky a bankami se vytvořila symbióza: Naše politické vedení si stále více půjčuje, aby poskytlo bankám peníze. Ty pak tuto službu oplácejí tím, že obdržené peníze půjčují vládě.

Ve skutečné tržní ekonomice se za chyby platí. Namísto kolapsu některých bank ale v Evropě dochází k převodu peněz daňových poplatníků do neprůhledných fondů typu European Financial Stability Fund. Tyto peníze zadluženým zemím nepomáhají, ale končí u bank a investičních fondů. Země na periferii ani takovou pomoc nechtějí. Přirozeným řešením by bylo přiznat insolvenci a nechat privátní věřitele nést ztráty. Namísto toho ale bylo Irsko donuceno k přijetí peněz, to samé se stalo v Portugalsku.

Vyděrači z Bruselu a Frankfurtu totiž museli jít na ruku bankám, protože ty by jinak mohly odmítnout účast na příští aukci dluhopisů ve Španělsku, Belgii, Itálii či dokonce Francii. Tento plán ale nefunguje. Řecko, Irsko a Portugalsko jsou v bankrotu a jejich růst nebude nikdy dost rychlý na to, aby byly schopny splatit úvěry poskytnuté Bruselem. Evropský stabilizační program jen formalizuje přívod bohatství od občanů k politikům a bankéřům. Vytváří obrovský morální hazard a ničí to, co ještě zbývá z konkurenceschopných evropských bank.

Na změnu naštěstí není pozdě. Banky musí být podrobeny vážným zátěžovým testům. Ty nesolventní musí padnout, nebo budou rekapitalizovány z peněz daňových poplatníků. Ti v nich ale musí získat vlastnický podíl a vedení bude vyhozeno. Nejdříve ale musí dojít k tomu, že velkou část ztrát ponesou držitelé dluhopisů.

Podobně musí být uznána „svoboda zbankrotovat“ i u vládních dluhopisů. Současný systém ničí konkurenceschopnost Evropy vysokými daněmi a transferem bohatství od rodin k nesolventním vládám a bankám. Musí přijít restrukturalizace, která sníží dluh na udržitelnou úroveň a umožní zavedení politik orientovaných na růst.

Není to jen o ekonomii. Lidé se cítí podvedeni. Evropská unie je založena na vizi míru, demokracie, svobody a spravedlnosti. Nyní ale tuto myšlenku ohrožuje politická elita, která by obětovala běžné lidi pro ochranu určitých korporátních zájmů.

Uvedené je výtahem z „Why I Don't Support Europe's Bailouts“, autorem je vůdce Pravých Finů Timo Soini.

(Zdroj: Wall Street Journal)


Váš názor
 • Praví nepraví Finové
  12.05.2011 11:20

  Naprosto se s tím ztotožňuji, akorát nerozumím ranní zprávě:------------8:10 Přední finské politické strany uzavřely dohodu, která by měla zajistit schválení plánované finanční pomoci Evropské unie pro Portugalsko ve finském parlamentu (ČTK)
  ferda
  • Re: Praví nepraví Finové
   12.05.2011 11:35

   Odpověď: Na rozdíl od řady jiných zemí má finský parlament právo hlasovat o podobě záchranného fondu eurozóny. Bez finského hlasu se eurozóna neobejde. http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1809995/musime-prestat-s-rozdavanim-penez-cizim-statum-rika-nejvetsi-vitez-finskych-voleb-muze-podrazit-zachranny-mechanismus-eu.html
   JoN
   •  
    12.05.2011 13:53

    nerozumíte mi.-------proč strana Praví Finové, která založila svůj úspěch na těchto názorech, souhlasí s pomocí Portugalsku?
    ferda
    •  
     12.05.2011 13:59

     Situace je taková, že praví finové stále nesouhlasí, ale za jejich zády se domluvil jejich koaliční partner s opoziční soc. dem. stranou, že to v parlamentu podpoří. Co je na tom k nepochopení. V české politice se takové levárny dějí pořád.
     ..
     •  
      12.05.2011 14:33

      V tom případě nám média lhaly, že bez Pravých Finů se to neobejde
      ferda
 • balzám na duši
  12.05.2011 9:25

  Tak tohle je brilantní popis nesmyslnosti projektu jménem EU. Otázka ovšem zní - jak to natlouct do hlav evropským politikům, aby s tím škubáním přestali?
  Jesse
  • Re: balzám na duši
   12.05.2011 9:32

   Také s názorem zde prezentovaným souhlasím, ale zároveň si myslím, že EU je správný projekt (leč momentálně nesprávně řízen). Proti myšlence volného pohybu osob, zboží a kapitálu může málokdo něco namítat.
   ..
 • ANO
  12.05.2011 8:42

  ....pravda, pravdoucí....výsledkem toho všeho je např. tzv.důchodová reforma=ždímání běžných lidí(nejen u nás)---produktivita práce se za posledních několik desítek let zvýšila v civilizovaných zemích v mnohonásobcích a určitě by měla převážit horší demografickou křivku tzn.dnešní děti do důchodu v 50 a ne v 73(jak je plánováno) nebýt té symbiózy politik - bankéř a různých forem korupce. Korunu tomu nasadily USA, tištěním papírků se jménem světová rezervní měna...
  Pravý Čech
  • ůchodová reforma=ždímání běžných lidí(nejen u nás)??
   12.05.2011 10:23

   můžete mě nějak vysvětlit vaši myšlenku? Nejak jsem nepochopil, jak chcete reálně zaplatit aspoň částečně důchody jinak než že si na to lidi normálně našetří... Viděl jste někdy čísla, a nad nimi seriozně přemýšlel?
   Bo
   • Re: ůchodová reforma=ždímání běžných lidí(nejen u nás)??
    12.05.2011 11:08

    Je to jednoduche. Produktivita vzrostla velmi vyrazne = stejne zbozi vyrobime za priblizne polovicni dobu = pokud chceme pracovat do 60 let staci nam chodit do prace jen 4h denne. Nebo 5 hodin a zivit starnouci populaci. JEDINY PROBLEM JE, ze lide SPOTREBOVAVAJI mnohem vic = tedy chteji vseho mnohem vic. Nestaci jim koupit si jednou za 15 let jedno auto, jednu pracku a travu sekat kosou... Chteji vsechno stridat, kupovat nove a novejsi, modernejsi a z duvodu tohoto (umeleho) tempa pak lide museji pracovat porad - az do smrti. Jinak by to financne nevyslo.
    pmx
    • Jediný problém
     12.05.2011 14:11

     ten ovšem dělají výrobci sami prostřednictvím reklamy a marketingu. Bombardují lidi hláškami, že musí všechno střídat, kupovat nové a novější... A zároveň schválně vyrábějí zboží, které nevydrží víc než pár let. Jsou k tomu však nuceni svými vlastníky, nadnárodními fin. společnostmi. Jinak by to finančně určitě vyšlo ;-)
     Kalka.
    •  
     12.05.2011 11:57

     ...je pravdou, že vyšší životní úroveň ukrojí poměrně hodně z přebytku vzniklém z řádově vyšší produktivity, ale podle mého názoru pravým důvodem důchodu třeba až v 75 letech (a jiných tzv.reforem) je politická korupce v různých formách napříč rozvinutým světem způsobená nenasytností mocných a "neochotou" platit za své chyby svými penězi ;-) tzn.v dalších desetiletích se podle mě relativně více než dříve "rozevřou nůžky mezi nižšími vrstvami a bohatými" ve všech rozvinutých zemích, včetně nás :-/
     Pravý Čech
     •  
      16.05.2011 9:51

      Politicka korupce a nenasytnost je pouze vysledkem toho, ze lide obecne CHTEJI VIC A VIC. Politici jsou bohuzel take jenom lide, a tak v okamziku, kdy se dostanou k moznosti "nahrabat si" nevahaji ani vterinu. Jakakoliv moralka, slusnost a zajem spolecnosti jde stranou. Chteji kupovat nemovitosti, obrazy, auta, lode, ostrovy,... Proc? To nevim. Ale je to vyhodne pro globalni koncerny, ktere timto kolotocem maximalizuji zisky. Jsou tam ve vedeni totiz take jenom "normalni" lide... a ti chteji vic a vic...
      pmx
     •  
      12.05.2011 14:59

      ...už je u nás celkem zřetelně vidět opakující se jev, kdy politici a jejich nohsledi (z různých stran-abychom nikomu nekřivdili :) "záhadně neuvěřitelně" zbohatnou :-) a zvětšující se část národa "křišťálově čistě" chudne...jo holt bez trestní hmotné zodpovědnosti, to se jim to rozhoduje o našich miliardách :)
      Pravý Čech
 •  
  12.05.2011 8:08

  Stručně řečeno, současná finanční krize je jen velký mejdan pro banky.
  Homo
  •  
   12.05.2011 9:05

   absolutni souhlas... ted si ovsem tento podvod uvedomuje jen mala skupinka vice-mene zasvecenych lidi, ale je otazkou relativne kratkeho casu, kdyz tyto lzi pochopi vetsina "obycejnych" obcanu, protoze takovou "pomoc z EU" zadna z techto krajin co ji prijali nema sanci splatit
   Ebo
   • Je to jasné jak kříštálová studánka...
    12.05.2011 9:49

    naprosto od začátku zasvěceným a pak těm, kdo to chtějí pochopit a chápou - že, ti jež půjčují nikdy nepočítali s tím, že půjčky budou v celé výši splaceny, šlo jen o "časovýšinávratnosti" než si " Vrchni VIP " veřitelé dohodnou , co a jak a proč. Merkel-Sarkozy-Brusel si musí své zejména politicko-mocenský kapital vůči globálu i poddaným obhájit.
    AMN
    • Re: Je to jasné jak kříštálová studánka...
     12.05.2011 14:11

     No a pak že žádné konspirační teorie... ;-)
     Kalka.
Aktuální komentáře
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Marathon Digital Holdings Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university