Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Růstový trend u komodit, hrozící inflace u rozvíjejících se ekonomik a špatná situace v Evropě

Mobius: Růstový trend u komodit, hrozící inflace u rozvíjejících se ekonomik a špatná situace v Evropě

13.05.2011 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst cen komodit bude zbržděn posilujícím dolarem, trend ale rozhodně směřuje směrem vzhůru. Pro CNBC to uvedl Mark Mobius, výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group.

Největší hrozbu pro rozvíjející se trhy představuje inflace a psychologii akciových investorů negativně ovlivňuje skutečnost, že ve většině těchto ekonomik se utahuje politika s cílem dostat růst cen pod kontrolu. Vyšší inflaci ale Mobius považuje za „přechodný jev“. Čína a Indie „vypadají mnohem lépe“ než Brazílie. Její růst je negativně ovlivněn silnějším utažením politiky, protože se chce vyhnout tomu, aby opět prošla inflačním obdobím.

Z globálního pohledu je růst rozvíjejících se ekonomik téměř třikrát vyšší než růst západních zemí, „bojují s inflací, ale neobětují kvůli ní růst.“ Přijmou tak kroky typu omezení počtu úvěrů, které by neměly poškodit jejich růst. Bude tedy nadále probíhat odliv kapitálu z rozvinutých do rozvíjejících se ekonomik, protože nastala změna ve vnímání relativního rizika těchto dvou typů zemí.

Mobius se velmi obává vývoje v eurozóně, současná situace „nevypadá dobře“. „Bohužel se podávají stejné léky, jaké byly podávány během krize v Asii a které nefungovaly. Bez růstu dluhy nelze splatit a doufám, že ECB a evropští politici o tom budou hluboce přemýšlet,“ uvedl.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:08Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y