Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozdíl mezi dobře a ne tak dobře fungujícím QE

Rozdíl mezi dobře a ne tak dobře fungujícím QE

26.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

První program kvantitativního uvolňování byl velkým úspěchem co se týče podpory nominálních výdajů a ekonomického oživení, přestože monetární politika čelila nulové hranici snižování sazeb. Kdy tento program proběhl? V letech 1933 - 1936.

Je zajímavé porovnat úspěch tohoto programu QE s menší úspěšností současného programu QE2. Ve 30. letech byl totiž doprovázen jasně stanoveným cílem dosažení předkrizové cenové úrovně. Veřejnost tehdy tomuto cílení cen jasně porozuměla, brala ho vážně a Fed ho podpořil nákupem vládních dluhopisů a devalvací kurzu dolaru ke zlatu z 20,67 dolarů za unci na 35 dolarů za unci.

Cenová úroveň se sice plně nevrátila do předkrizového stavu až do počátku 40. let, očekávání vyšších cen ale v roce 1936 pomohlo k dosažení silného ekonomického oživení. To by pravděpodobně trvalo déle, pokud by Fed ze stimulace nevycouval. Jeho tehdejší QE tedy bylo úspěšné, protože existoval cenový cíl, který správným způsobem ovlivňoval očekávání. QE2 naopak s tímto cílem implementováno nebylo, není ani jasně definován implicitní inflační cíl Fedu. Kvůli tomu výsledky QE2 nejsou tak povzbudivé. Jak uvádí Ryan Avent, QE2 změnilo směr monetární politiky, její cíl ale nestanovilo. A to je problém.

Ještě lepší než cílení cenové úrovně by ale bylo cílení nominálního HDP. Fed by tak efektivněji reagoval na šoky v ekonomice, protože změny nominálních výdajů představují samy o sobě šok, zatímco změna inflace je jen nepřesným symptomem. Jak ukazuje následující graf, změny v nominálních výdajích se totiž většinou projeví zejména v reálné ekonomické aktivitě (modře nominální HDP, zeleně deflátor – inflace a červeně reálný HDP):

QE2


Váš názor
  • Akcionáři FEDu mají jiné zájmy
    26.05.2011 10:45

    V článku vidím postesky nad necílením cenové hladiny a necílením HDP při novodobém QE2. Je nezbytné pochopit základní věc: zájmem několika komerčních bank, které jsou akcionáři FEDu bylo a je PŘEŽÍT. Tzn. vše ostatní jako HDP a cenové hladina zboží je druhořadé. Akcionáři FEDu prostě donutili svou dceřinou firmu emitovat 3.300 miliard USD, vládu donutili k dalším 700 miliardám USD pomoci. FED tak primárně musel sledovat hledisko přežití jeho několika akcionářů - velkých bank. 10.000 menších U.S. bank jej v podstatě nezajímá. HDP je druhořadé. Cenová hladina investičních aktiv (akcií) je pro ně důležitější než cenová hladina GM piškotů, triček z Číny a aut z Německa. "A vyvoláme celosvětové krize pomocí deflace a následně inflace" se praví v jednom díle z konce 19. století, které bylo prohlášeno za podvrh. Prostudujte si jej, predikce v něm jsou lepší než od Nostradama. Chápete tu absurditu - podvrh, který precizně v desítkách bodů popisuje budoucnost včetně změny vlastnictví masmédií, světových válek, obsazení diplomatických postů atd. Autor tohoto podvrhu byl patrně génius. Stojí za přečtení. Poté pochopíte činnost privátní firmy FED a další.
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university