Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mikronésie stupňuje nátlak na Českou republiku kvůli Prunéřovu

Mikronésie stupňuje nátlak na Českou republiku kvůli Prunéřovu

24.5.2011 15:53
Autor: mediafax

Tichomořská Federace států Mikronésie zvýšila nátlak na Českou republiku kvůli rozšíření uhelné elektrárny Prunéřov. Souostroví k tomu vedou obavy z dopadů globálního oteplování, informoval dnes britský list The Telegraph.

Mikronésie i organizace Greenpeace chtějí, aby česká vláda provedla zhodnocení toho, jaký dopad bude mít znečištění z rozšířené elektrárny na souostroví. Tento druh studie, která studuje přeshraniční dopad na životní prostředí, často vyžadují země sdílející vzájemné hranice. Obdobnou studii ale nikdy nevyžadoval stát v jiném regionu, nebo dokonce na jiné polokouli.

V dubnu české ministerstvo životního prostředí vydalo kladné rozhodnutí v oblasti dopadu na životní prostředí, které dalo přestavbě elektrárny zelenou. Očekává se, že ministerstvo vydá verdikt ve věci Mikronésie v příštích dvou týdnech.

Mikronésie, kterou ohrožuje stoupající hladina moře, přistoupila k bezprecedentnímu kroku a podala stížnost na český projekt. Obává se, že elektrárna navýší produkci skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování. Tento případ by v budoucnu mohl vytvořit precedens v mezinárodním právu, protože země, které čelí klimatických výzvám, by mohly podnikat kroky proti významným znečišťovatelům.

Pokud dojde k rozšíření Prunéřova, z elektrárny vznikne jedna z největších evropských uhelných elektráren a největší samostatný zdroj emisí oxidu uhličitého v České republice. Celkem by měla produkovat 40krát více oxidu uhličitého, než celá populace Mikronésie ročně. Navíc bude moci fungovat až do roku 2035, místo dříve udávaných 2020.

Mikronésie již v současné době trpí pravidelnými záplavami, extrémními přírodními úkazy a destruktivními přílivy. Tamní vláda varovala, že jakýkoliv významný projekt spojený s uhlím by mohl dále ohrozit budoucnost země.

„Opravdové dopady klimatických změn se odehrávají tady, na našich mizejících březích,“ řekl ministr spravedlnosti Maketo Robert. „Tento právní nástroj ukazuje, jak národy v první linii klimatických změn, mají nyní podporu v mezinárodním právu v případě významných a efektivnějších rozhodnutí v oblasti energetiky,“ dodal.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m