Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarská centrální banka tasila zbraň hedge fondům

Švýcarská centrální banka tasila zbraň hedge fondům

8.9.2011 7:59, aktualizováno: 8.9. 9:26
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Chapeau! Švýcarská centrální banka svým posledním krokem ukázala to, co mnozí věděli, či o čem alespoň uvažovali, ale nikdo se o tom neodvažoval mluvit: Dny, kdy centrální banky nemohly bojovat s hedge fondy, jsou u konce. A hoši ze Swiss National Bank jednají, zatímco nerozhodní a nekompetentní vedení eurozóny hledá konspiraci hedge fondů všude kolem.

Oznámení SNB, že již nebude tolerovat posilování franku k euru pod úroveň 1,20, vedlo k okamžitému oslabení franku o 8,5 %, švýcarské akcie posílily asi o 4 %. Pokud by se něco takového stalo před několika lety, SNB by skončila s krvácejícím nosem a některý z hedge fondů by během jednoho dopoledne vydělal tolik, co jindy za celý rok. Nyní je ale jasné, že chuť na boj s centrální bankou již fondy nemají.


Postupný pokles moci hedge fondů byl patrný v několika posledních letech a to, co se děje v posledních dnech, je svým způsobem pozvání na jejich pohřeb. Neznamená to, že jsou odepsané, probíhá ale návrat k trhům tak, jak vypadaly před koncem 80. let. Hedge fondy tehdy pro své klienty vydělávaly pěkné peníze, ale nikoho ani nenapadlo, že by mohly zamávat s vládami. A podívejte, co pak udělal George Soros s Bank of England v roce 1993.

Pokud dnes již fondy nemají odvahu či dost hotovosti na to, aby vyzvaly na souboj centrální banky, může to těmto bankám zvýšit důvěryhodnost. Nikdo se nestará o to, jak jste silní, pokud jste silnější než váš protivník.

Autorem je Anthony Peters ze Swiss Invest Strategist.

Zdroj: International Financing Review


Váš názor
 • obávám se
  8.9.2011 9:46

  že proti hedge fondům nezmůže mnoho ani Swiss Banka. Může tak cirka 14 dní střílet, ale pak jim munice dojde. Bojovat proti trhu se nikdy nevyplatilo. SNB má sice snahu, neprohraje, ale pouze pozdrží investiční kroky hedge fondů, který jsou vždy postaveny na střízlivém ohodnocení měn. Oni totiž investují za vlastní peníze, což státním institucím dost uniká. ONI totiž už ani neví, jak takové vlastní peníze vypadají. ONI umí jen manipulovat s penězi daňových poplatníků a tam té odpovědnosti moc není. Na rozdíl od klientů hedge fondů.
  Jesse
 • Není intervence jako intervence
  8.9.2011 9:36

  Nevím, jestli to není unáhlený závěr. SNB to měla podle mě vcelku jednoduché. Proti posilování měny se dá bránit tisknutím CHF, které má centrální banka zcela pod kontrolou a tam je jediné omezení kapacita rotaček. Naopak proti oslabení je to problém. Intervence je omezená množstvím cizoměnových rezerv a tam mají velké hedge fondy mnohem větší šanci na úspěch.
  M
  • Re: Není intervence jako intervence
   8.9.2011 13:11

   No spíš souhlasím s Jesse, NBS si tím jen koupí čas.... zcela souhlasím, že rozjetím rotaček znejistí spekulanty a urdží měnu tam aby jim nezačala kolabovat ekonomika- To je velmi účinná zbraň a asi ji už musí použít. Pokud ji ale přeženou, pak někdy V budoucnu BUDOU MUSET zase efektivně sterilizovat tyhle inflační peníze a to už bude problém, přesně jak píšeš.... to už budou stahovat za papírky ke kterým nemají rotačku a zde už můžou mít problém..... Ale celkově paradoxně souhlas s oběma, prostě už museli zasáhnout a vytasení téhle zbraně je dost účinné.... Tisknout kolik a jak dlouho- to má v rukou NBS a hedge fondy nevědí jak dlouho bitva eventuelně potrvá a mohou i krvavě tratit....i Hedge fondy musí něco vracet investorům a očekávám, že v době nejistot budou i investoři chtít své peníze hned a zpět....nemají vůli je dávat hedge fondům navždy a navíc princip když vyděláme mám z toho 30% a ty 70% když proděláme tak máš holt investore hedge fondu 100% smůlu je už natolik prokouklé, že ani největší chamtivci už nepůjčují naslepo, nadlouho,navždycky.........
   TOM
   •  
    8.9.2011 13:48

    Já taky souhlasím s M, i s tebou:-)) V podstatě píšeme všichni tři skoro to samé, jen trochu odlišnou formou :-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data