Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lehman Brothers, verze 2011?

Lehman Brothers, verze 2011?

7.10.2011 11:37
Autor: Petr Žabža, Patria Online

15. září je datem, které má v novodobé historii finančních systémů bohužel zcela nezastupitelné místo. V tento den, přesně před třemi lety, totiž americká investiční banka Lehman Brothers požádala o ochranu před věřiteli a spustila tak sérii událostí, jejichž dosah a rozsah si v tu dobu nikdo nedokázal představit. Pokud si potřebujete osvěžit paměť, doporučuji vaší pozornosti na internetu snadno dostupné dokumenty „Meltdown“ či „Inside Job“, případně si počkejte na premiéru filmu „Margin Call“, který do českých kin přijde podle mého odhadu na přelomu roku. Každopádně se jednalo o prozatím největší bankrot v americké historii, index Dow Jones v ten den propadl o více jak 500 bodů a mezibankovní depozitní trhy v podstatě zamrzly.

Jisté pořekadlo tvrdí, že „národ, který si nepamatuje svoji historii, si ji bude nucen prožít znova“. Do značné míry analogicky bychom mohli tato slova použít pro finanční trhy, protože i tam se historie zhusta opakuje. To, co přivedlo Lehman Brothers na finanční hřbitov, byla kombinace nezvládnuté (resp. nezvládnutelné) finanční páky a extrémně nepříznivých podmínek na bankovním trhu. Poměr držených aktiv vůči vlastnímu kapitálu byl v roce 2003 ještě „relativně“ mírných 24:1, v roce 2007 se již však dostal na 31:1. Pokles hodnoty těchto aktiv v řádu 3-4% by tak spolehlivě vymazal veškerou účetní hodnotu banky. Za poměrně zdravý poměr je navíc považováno maximálně 10:1.

Nemusíme však pro podobné případy chodit příliš daleko, něco podobného se (možná) vaří jen několik stovek kilometrů odsud. Na počátku týdne se „do řečí“ dostala belgická banka Dexia. Ta už sice jednou de facto zkrachovala (v roce 2008), díky koordinované pomoci vlád Belgie a Francie se ji však podařilo jakž takž zachránit. Současná situace je však v porovnání s rokem 2008 o poznání horší. Objem „aktiv“ na bilanci banky dosahuje přibližně 520 miliard eur, vlastní kapitál banky je však pouhých 8,8 miliard – a to včetně pomoci ve výši 6,4 miliardy eur, poskytnuté daňovými poplatníky před třemi roky. Pokud měla banka Lehman Brothers těsně před svým úpadkem poměr aktiv vůči vlastnímu jmění 30:1, v případě Dexia se bavíme o 60:1!! Lze se sice do určité míry utěšovat faktem, že majoritu v bance drží francouzské a belgické státní entity (tj. francouzský a belgický daňový poplatník), za záruku čehokoliv to však lze považovat jenom s velkou mírou nadsázky. V první reakci na zmínky o problémech banky se obě vlády nechaly svorně slyšet, že Dexia zachrání „ještě jednou“. Nic jiného se ostatně ani nedalo čekat. Neuplynul však ani týden a uvedená strategie dostává trhliny. Původní nadšení vyprchalo a vlády respektive jejich ministři financí hovoří spíše o rozdělení banky na „dobrou“ a „špatnou“ s tím, že toxická aktiva by se logicky ponechala v té „špatné“. Cože? Dobrá a špatná banka? Neslyšeli jsme to už někdy? Že by něco jako „Agrobanka“?

Jak jsem si dovolil zmínit v úvodu, nejenom finanční historie se vytrvale opakuje. Vzhledem k tomu, že problémy belgické Dexia jsou všechno jen ne triviální, lze mediální mlčení v této věci pochopit jen stěží. Snad pomůže rychlý pohled na strukturu aktiv banky – řecké, portugalské, italské státní dluhopisy a miliardy Euro půjček municipalitám v těchto zemích. Tedy, kromě jiného… Tady nejde o komerční, ale politický bankrot.

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
 • Když se v září
  10.10.2011 11:44

  2008 LB potopil, země se nepřestala točit)) Dokonce, z jeho bankrotu profitovali jiní vlastníci a co nestálo z LB za řeč, tak to zmizelo navždy..Když do rovnice dosadím Řecko, budu se těšit, že s naší planetou to bude stejné...
  ZUZKA
 • opravdu 60:1
  7.10.2011 13:00

  Zdravicko, dexia je sice shitbanka ale stejne nejak se mi nezda ten pomer 60:1...mohl bych se prosim zeptat co je zdrojem tohoto pomeru ? Podivam-li se se do reportu za 1H 2011 tak vidim total assets k 30 Jun 2011 ve vysi 517 747 a core shareholders equity 15 250 to vse v megach euro a moje kalkulacka rika ze to neco pod 34 ku 1.. Zajimavy je ze treba tier 1 ratio je 11.4% coz je sice min nez napr u pane Zabzy bejvalyho zamestnavatele KB (ta ma 14.6) ale na prvni pohled nezda se to nejak kriticky..Jinak at klidne zkrachujou svine belgicko-francouzsky. Za to jak nas zotrocili v EU.
  chytrak
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data