Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ISDA: Řecká směna dluhu je

ISDA: Řecká směna dluhu je "úvěrová událost", plnění z CDS dosáhne 3,2 mld. USD. MMF chce Řecku uvolnit 28 mld. EUR

12.03.2012 8:46, aktualizováno: 12.3. 9:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Okolnosti výměny řeckých dluhopisů zakládají "úvěrovou událost", která umožňuje nárokovat proplacení pojistek CDS proti jejich nesplacení. Uvedlo v pátek večer Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA). Rozhodl tak proto, že Atény uplatnily legislativní doložku collective action clause (CAC), která umožní vnutit výměnu dluhopisů i těm věřitelům, kteří své dluhopisy do výměnné transakce nepřihlásili.

ISDA uvedla, že její výbor "se jednomyslně usnesl, že u Řecké republiky nastala 'událost úvěrové restrukturalizace'". Odhaduje přitom, že celková výplata CDS zůstane na relativně mírné úrovni do 3,2 miliardy dolarů. Skutečná suma však bude zřejmě nižší, protože věřitelé v rámci výměny neztrácejí celou hodnotu investic. O přesné sumě rozhodnou aukce, které začne ISDA pořádat 19. března.

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová uvedla, že bude muset na pojistkách proti státnímu bankrotu Řecka vyplatit asi až 424 milionů eur. CDS na řecký dluh má ve svém portfoliu finanční ústav KA Finanz, který vznikl vyčleněním z banky Kommunalkredit. Tu vláda v roce 2008 zestátnila a z KA Finanz učinila takzvanou špatnou banku, které zůstala aktiva špatné kvality. Při zahrnutí dalších ztrát bude muset Rakousko bance KA Finanz možná poskytnout dodatečnou pomoc až jednu miliardy eur. Země má prozatím vytvořené rezervy kolem 600 milionů eur. Fekterová ale tvrdí, že rozpočet se s těmito dodatečnými výdaji dokáže vypořádat a neuvažuje o dalších úsporách nad rámec těch, které dříve schválila.

Řecká vláda v pátek ráno oznámila, že k výměně se přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řízených řeckým právem. Při započtení i dluhopisů řídících se mezinárodním právem byla účast 83,49 %, přičemž pro minoritní část soukromých věřitelů dle mezinárodního práva směna ještě pokračuje do 23. března. Po využití legislativní doložky, která přinutí k výměně i zbylé investory, by se měla účast vyšplhat na 95,7 procenta.

Výměnou dluhopisů se sníží dluh Řecka u soukromých věřitelů, kteří na nominální hodnotě nových obligací ztratí 53,5 procenta a celkově přijdou až o 74 procent investic. Cílem výměny dluhopisů je snížení dluhu o 107 miliard eur.

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová navrhla, aby MMF pomohl Řecku půjčkou ve výši 28 miliard eur rozloženou za čtyři roky. Fond o tom má jednat ve čtvrtek. Ministři financí eurozóny v pátek uvolnili druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 130 miliard eur. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker vyzval MMF, aby dal k druhému záchrannému balíku "významný příspěvek", Lagardeová následně navrhla 28 miliard eur, což je o pět miliard více, než fond původně zamýšlel.

MMF Řecku schválil v roce 2010 v rámci první finanční pomoci svůj podíl 30 miliard eur, z nichž třetina má být ještě vyplacena. Dle agentury AFP má být tato zbylá suma z prvního balíku pomoci přenesena do nové půjčky. Lagardeová navrhuje, aby půjčka byla rozdělena na čtyři roky a splatná byla v rozmezí deseti let. Půjčka z roku 2010 počítala s obdobím do roku 2013 a splatností do roku 2015.

Ministři financí eurozóny dnes v Bruselu naváží na páteční mimořádnou telekonferenci. Na ní se v reakci na informace o dostatečném zapojení soukromých investorů do plánovaného seškrtání řeckých dluhů shodli, že podmínky pro druhý záchranný balík ve výši 130 miliard eur jsou splněny. Řecku se tak otevřela cesta k získání prvních peněz z tohoto balíku, které se bezprostředně týkají výměny dluhopisů. Nejprve by měly Atény získat 35,5 miliardy eur, z toho 30 miliard by mělo zamířit privátním věřitelům za výměnu dluhopisů a 5,5 miliardy eur na krytí úroků. Zbytek balíku ale ještě musí být s definitivní platností schválen.

(Zdroj: ISDA, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution
15:59Boston Scientific koupí za 14,5 miliardy dolarů technologickou firmu Penumbra
15:55Miran: Fed se stále pohybuje výrazně nad neutrálními sazbami a k tomu není důvod
14:33AI cyklus nekončí: TSMC překonává očekávání a žene polovodičový sektor vzhůru  
13:40Obchodnící Goldman Sachs překonali očekávání, celkové tržby investiční banky ale klesly
13:04Německé hospodářství po dvou letech poklesu loni podle statistiků mírně vzrostlo
12:47BlackRock překonal očekávání: ve správě už má rekordních 14 bilionů dolarů
12:25Tržní hodnota ASML překročila 500 miliard dolarů díky optimistickému výhledu TSMC
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.