Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řím dnešní aukcí vzbudil slušnou poptávku, 2letý výnos nejvýše od prosince

Řím dnešní aukcí vzbudil slušnou poptávku, 2letý výnos nejvýše od prosince

28.5.2012 12:13

Italská vláda dnes v aukci střednědobých dluhopisů dosáhla silné poptávky a získala celkem 4,25 miliardy eur, tedy maximální stanovený objem. Výnos u dluhu s nulovým kupónem přitom vzrostl nejvýše od prosince loňského roku.

Ministerstvo financí na trh umístilo dluhopisy s nulovým kupónem a splatností v roce 2014 v objemu 3,5 mld. EUR, přičemž průměrný výnos vzrostl na 4,037 procenta v porovnání s 3,355 % v dubnové aukci. Poptávka relativně k upsanému objemu dosáhla 1,66násobku proti 1,8 v dubnu.

Dále Řím prodal inflačně vázané dluhopisy celkem za 750 milionů eur. U splatnosti 2016 s kupónem 2,1 procenta a při prodaném objemu 418 mil. EUR dosáhl výnos 4,39 % a bid to cover 2,29. U splatnosti 2017 se stejným kupónem a při objemu 333 mil. EUR pak výnos činil 4,6 % a bid to cover dosáhl 2,63.

Italský 10letý výnos dopoledne reagoval na aukci mírným růstem o 3 bps na 5,7 procenta, riziková prémie k německému bundu tak roste na 433 bazických bodů. Na rekord eurozóny dnes vystoupal spread mezi klíčovým dluhopisem Španělska a Německa, který po zprávách o nutné pomoci tamní bance Bankia vylétl na 507,3 bps.

Příliš optimismu nevzbuzují ani data z italské ekonomiky. Sentiment italských podnikatelů v květnu propadl na úroveň nejnižší za téměř tři roky po horším výhledu průmyslu. Výpůjční náklady země, které se v úvodu roku stabilizovaly na nižších úrovních, v posledních týdnech opět vzrostly v souvislosti s obavami z odchodu Řecka z eurozóny a jeho možných následků, dalším faktorem je pak bankovní krize ve Španělsku.

Italská ekonomika byla v poslední dekádě jednou z nejpomaleji rostoucích v Evropě. V prvních třech měsících letošního roku klesla o 0,8 procenta, přičemž vykázala již třetí čtvrtletí se záporným vývojem HDP v řadě. Ekonomové očekávají, že pokles bude tamní hospodářství provázet i po zbytek roku - odhad OECD počítá s -1,7 % letos a -0,4 % v roce 2013.

Summit Evropy konaný minulý týden navíc nepřinesl trhům žádnou úlevu v podobě konsensu ohledně řešení dluhové krize. Hlavním kamenem úrazu přitom zůstává požadavek vydávání společných dluhopisů eurozóny, který německá kancléřka Merkelová zásadně odmítá. Italský premiér Mario Monti, stejně jako ostatní zástupci periferních zemí, myšlenku eurobondů podporuje s cílem snížit tak výnosy u evropských dluhopisů.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC)


Čtěte více:

Italské úřady bojují s masivními daňovými úniky, provedly razii v luxusním lyžařském letovisku
6.1.2012 15:47
Italské úřady si došláply na návštěvníky luxusního lyžařského středisk...
Hospodářská moc italské mafie roste, je jako největší banka v zemi
10.1.2012 18:06
Finanční a hospodářská moc italských mafiánských klanů je v době hospo...
Le Monde: Nekonečný boj proti italské mafii
23.5.2012 15:34
Itálie oslavuje své mučedníky. Televize, rozhlas, jakož i tisk jsou pl...
Itálii podle FT čeká políček od EK za slabý pokrok v boji s daňovými úniky
28.5.2012 11:48
Technokratická vláda italského premiéra Maria Montiho učinila významný...

Váš názor
 •  
  28.5.2012 12:35

  Italská ekonomika byla v poslední dekádě jednou z nejpomaleji rostoucích a v prvním čtvrtletí roku klesla o 0,8% .... To jsou věci, to jsou věci, rostou a přitom klesají asi rostou do země :-)))
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data