Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová našla shodu s opozicí o dani z finančních transakcí, překážka schválení paktu stability padla

Merkelová našla shodu s opozicí o dani z finančních transakcí, překážka schválení paktu stability padla

8.6.2012 13:30
Autor: ČTK

Německá vládní koalice se dohodla s opozicí na rámcové podobě daně z finančních transakcí, kterou bude Berlín v Evropské unii prosazovat. Zvýšila se tak naděje, že Němci ještě do prázdnin schválí fiskální pakt EU. Právě dohoda na zdanění trhů je jedním z bodů, kterými opozice podmínila svůj souhlas s paktem, k jehož prosazení v parlamentu nemá kancléřka Angela Merkelová dostatek hlasů. 

Oba tábory se shodly na variantě, která vychází z návrhu Evropské komise. Zdanění by se tak mělo týkat pokud možno všech finančních produktů. Sazba daně se má pohybovat mezi 0,1 procenta pro akcie či půjčky a 0,01 procenta u spekulativních derivátů. Odhadovaný výnos přesahuje 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu Kč). 

Pokud by se k zavedení této daně nepřipojily všechny země EU nebo eurozóny, což je vzhledem k dlouhodobému odporu Británie alespoň v případě celounijního řešení pravděpodobné, chce se Německo pokusit okolo sebe shromáždit skupinu států, které na zdanění trhů přistoupí. Podle německého ministerstva financí jich musí být minimálně devět. 

"Považuji to za dobrý příspěvek pro Evropu," komentovala rámcovou dohodu s německou levicí kancléřka Merkelová. Předseda nejsilnější opoziční strany sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel ji označil za "obrat vlády o 180 stupňů", který představuje "první velký a důležitý krok k dohodě na fiskálním paktu". 

"Dosáhli jsme průlomu. Tento návrh je cestou k dohodě ve všech hlavních bodech," přidal se ekonomický expert koaličních svobodných demokratů (FDP) Volker Wissing. Ujistil přitom, že toto opatření se nijak negativně nedotkne malých investorů ani reálného hospodářství, a nebudou tak ohrožena pracovní místa. 

Právě FDP byla v Německu hlavním odpůrcem zdanění finančních trhů. To prosazují především levicoví politici jako prostředek, jak se mají banky a velké finanční instituce podílet na obnově dluhovou krizí postižené evropské ekonomiky. 

Mezi německou vládou a opozicí naopak stále přetrvávají rozpory v podobě evropského paktu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, kterým chce německá levice doplnit smlouvu o rozpočtové odpovědnosti. Německý tisk nedávno zveřejnil, že se koalice shodla na balíku prorůstových opatření, který mimo jiné obsahuje požadavek na posílení Evropské investiční banky nebo výdaje na boj proti rostoucí nezaměstnanosti mladých lidí. Opozice s tím ale evidentně spokojená není. 

"Ta největší sousta zůstávají nadále sporná," citovala agentura DPA zdroj z pracovní skupiny, která jednání vede. K dalším se má sejít v pondělí a ve středu pak mají o těchto otázkách jednat předáci německých parlamentních stran. Merkelová chce fiskální pakt v německém parlamentu schválit do prázdnin spolu se stálým záchranným fondem eurozóny, takzvaným Evropským stabilizačním mechanismem.


Váš názor
 • Courtage
  9.6.2012 10:17

  Poplatek, odměna burzovnímu makléři /ne v ČR/ za zprostředkování obchodu s cennými papíry. Obvykle bývá od 0,08 do 0,001 % z burzovní hodnoty cenných papírů.
  Pound
 • Budu všechno platit v hotovosti
  9.6.2012 0:46

  nevěřím, že se to nedotkne malých investorů. Podle mě se to bude týkat pouze malých. Ti velcí jim to přeúčtují ve svých cenách a poplatcích.
  VeleOp
 • Výborně
  8.6.2012 13:45

  Celá evropa bude dělat obchody přes České a Anglické banky
  prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC