Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v květnu mírně pod prognózou (komentář ČNB)

Inflace v květnu mírně pod prognózou (komentář ČNB)

11.6.2012 13:09
Autor: Redakce, Patria Online

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v květnu 2012 meziročně o 3,2 %. Celková meziroční inflace se tak oproti dubnu dále snížila. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v květnu klesla na 2 %, což znamená, že se nachází přesně na úrovni inflačního cíle. 

V porovnání se stávající prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v květnu o 0,2 procentního bodu nižší. Odchylka od prognózy směrem dolů byla dána zejména nižším než očekávaným meziročním růstem cen potravin, i když odchylka od prognózy v tomto segmentu byla v květnu výrazně menší než v předchozím měsíci. Potvrzuje se tak předpoklad ČNB, že pokles cen potravin, ke kterému došlo neočekávaně již v dubnu, bude z hlediska odchylky od prognózy meziroční inflace zčásti kompenzován v dalších měsících. V menší míře směrem k nižší než očekávané inflaci v květnu působily rovněž ceny pohonných hmot a regulované ceny. Korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byla v květnu naopak nepatrně nad prognózou ČNB, přičemž se však i nadále nachází v lehce záporných hodnotách.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB ohledně protiinflačního působení domácí ekonomiky. Zdrojem nedávného zvýšení inflace byl souběh několika jednorázových vlivů, zejména úpravy DPH, růstu cen potravin i regulovaných cen a postupného prosakování předešlého oslabení měnového kurzu do cen. Podle prognózy se bude celková inflace v důsledku zvýšení DPH pohybovat ve zbytku letošního roku poblíž současných zvýšených hodnot. Měnověpolitická inflace bude vlivem uvedené daňové změny po celý letošní rok znatelně nižší než inflace celková. V příštím roce celková i měnověpolitická inflace klesnou podle základního scénáře prognózy mírně pod cíl.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data