Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankrotů amerických bank je nejméně od začátku krize, jejich zisky opět rostou

Bankrotů amerických bank je nejméně od začátku krize, jejich zisky opět rostou

09.07.2012 12:48
Autor: ČTK

Bankrotů amerických bank v poslední době citelně ubylo a je jich nejméně od roku 2007. Tedy od doby, než začala globální finanční krize. Podle expertů je to hlavně odrazem lepšího stavu tamní ekonomiky. Banky jsou celkově stabilnější a vytvářejí i vyšší zisky, než měly v minulých letech. 

Podle statistik Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) banky v prvním letošním čtvrtletí vytvořily zisk 35 miliard dolarů (více než 710 miliard Kč). To je proti zisku 29 miliard dolarů před rokem nárůst o více než 20 procent. 

Za posledních pět let bylo pro americké banky nejtěžší 4. čtvrtletí 2008. Tehdy zkrachovala obří investiční banka Lehman Brothers, a globální finanční architektura se tak ocitla na pokraji zhroucení. Banky V USA měly v tom čtvrtletí souhrnnou ztrátu 32 miliard dolarů

Klesá přitom také počet bank, které FDIC považuje za problematické a u nichž spatřuje riziko bankrotu. FDIC má pro takové hodnocení přesnou definici, podle které bylo na konci prvního čtvrtletí v USA 772 bank, kde hrozí vážnější problémy, včetně bankrotu. Z celkového počtu bank, které na americkém trhu působí, je to asi 9,5 procenta. 

FDIC nezveřejňuje, které banky jsou problematické. Uvádí to na seznamu, který je považován za důvěrný a který slouží jen pro účely FDIC. Počet bank, které FDIC považovala za problematické, byl na vrcholu loni v prvním čtvrtletí. Tehdy FDIC za problematické označila 888 bank. 

Dopady krize se nezačaly projevovat hned, ale až s odstupem. Například v roce 2009 v USA zbankrotovalo 140 bank, ale v roce 2010 už jich bylo 157. Tolik jich naposledy během jednoho roku skončilo začátkem 90. let minulého století, kdy Spojené státy procházely krizí spořitelen. 

Loni už se situace zklidnila a v USA zbankrotovalo celkem 92 bank. Letos to má být ještě méně; za první pololetí jich skončilo 31. To nejhorší mají americké banky podle analytiků už za sebou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba