Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Domácí průmysl v srpnu nečekaně klesl; hlubší minus také u stavebnictví

Domácí průmysl v srpnu nečekaně klesl; hlubší minus také u stavebnictví

8.10.2012 9:17, aktualizováno: 8.10. 9:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tuzemská průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla o reálná 3,1 procenta při očekávané meziroční stagnaci. Meziměsíční pokles očištěn o sezónní vlivy dosáhl 2,9 %, nových zakázek je méně o 1,4 %.

"Průmyslová výroba za srpen negativně překvapila, když přišla korekce nadějných červencových čísel. Jak ale upozorňuje statistický úřad, ke zlepšení v jednom a zhoršení v druhém měsíci přispěl přesun celozávodních dovolených. K útlumu výroby dál přispívá sektor elektroniky a počítačů. Tentokrát se však přidal i sektor výroby motorových vozidel, který naopak doposud táhl produkci vzhůru. Stejně tak negativně přispěl i hutní sektor. Po výrazném červencovém růstu došlo k poklesu hodnoty nových zakázek, a to včetně těch ze zahraničí. Negativní indikací pro další měsíce je pokles PMI dál pod 50 bodů. Za letošní rok se od průmyslu čeká zhruba stagnace, růst by měl být jen lehce nad nulou," uvedl v komentáři Tomáš Vlk, analytik Patria Online.

Za poslední dva měsíce průmyslová produkce meziročně vzrostla o 0,5 %, po očištění od vlivu pracovních dnů pak klesla o 0,6 %.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (příspěvek -0,7 procentního bodu, pokles o 19,4 %), výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -0,6 p.b., pokles o 3,6 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek -0,6 p.b., pokles o 13,6 %). Průmyslová produkce nejvýznamněji vzrostla v odvětvích výroba základních chemických látek a chemických přípravků (příspěvek +0,3 p.b., růst o 9,9 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,15 p.b., růst o 2,2 %) a výroba nápojů (příspěvek +0,13 p.b., růst o 6,4 %). 

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2012 meziročně klesly o 0,7 %. U přímého vývozu se zvýšily v běžných cenách o 0,4 %, domácí tržby včetně nepřímého vývozu v běžných cenách klesly 1,8 %.

Hodnota nových zakázek v srpnu 2012 ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 1,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,5 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,0 %. K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (pokles o 8,1 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (pokles o 11,2 %) a výroba strojů a zařízení (pokles o 4,0 %). Nové zakázky vzrostly v odvětvích výroba základních chemických látek a chemických přípravků (růst o 23,1 %), výroba elektrických zařízení (růst o 8,0 %) a výroba papíru a výrobků z papíru (růst o 6,9 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu 2012 meziročně snížil o 1,0 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v srpnu 2012 meziročně vzrostla o 3,0 % a činila 25 743 .

Stavební produkce v srpnu 2012 klesla meziročně reálně o 4,7 % po červencovém poklesu o 0,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 131,2 % na 53,1 mld. , především v důsledku povolení velkých staveb pro energetiku a průmysl. Bylo zahájeno meziročně o 15,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 3,3 % bytů více.

"Stavební výroba v srpnu klesla za přispění obou oborů, pozemního i inženýrského stavitelství, větší váhu ale mělo to první z nich. Výsledek zhruba zapadá do dosavadního vývoje v tomto roce. Pokračující útlum sektoru dokládá pokles počtu stavebních povolení a zahájených staveb bytů, čísla jsou však o něco lepší než v minulých měsících," uvedl v rychlém komentáři analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu 2012 meziročně snížil o 5,0 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,8 % a činila 30 842 .

Počet zahájených bytů se v srpnu 2012 meziročně snížil o 15,9 % a dosáhl hodnoty 1 952 bytů. Počet dokončených bytů v srpnu 2012 meziročně vzrostl o 3,3 % a činil 2 825 bytů.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
  • Celkem slušné výsledky
    8.10.2012 9:47

    Je potřeba si poslechnout seminář ožraly Kalouska a seznámit se s tím, že to jak se vyvíjí naše ekonomika je to nejlepší pro budoucí generace
    mamon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data