Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Latinská Amerika má za sebou historii plnou krizí. Co radí Evropě?

Latinská Amerika má za sebou historii plnou krizí. Co radí Evropě?

18.10.2012 17:53
Autor: Redakce, Patria Online

Latinská Amerika si prošla podobnými problémy, jakým nyní čelí mnohé země na periferii eurozóny. Podobnost mezi těmito dvěma regiony je často zmiňována a zkušenosti latinskoamerických zemí mohou Evropě poskytnout mnohá poučení. Dlouhá historie finančních krizí ukazuje zejména na následující:

Nebuďte paralyzováni obavami z morálního hazardu. Zkušenosti z Latinské Ameriky ukazují především na vysokou důležitost rychlého poskytnutí likvidity, které zabrání plnému propuknutí krize. Následně je nutné léčit fundamentální problém, ne jeho symptomy. Jestliže se tak nestane, ani dlouhodobé poskytování likvidity situaci nezlepší. Časem dokonce začne být kontraproduktivní, protože umožní prohlubování jádra problému a podkope důvěryhodnost těch, kteří pomoc poskytují. Nutné reformy by tak měly představovat nezbytnou podmínku pro poskytování další pomoci.

Vedle uvedeného je nutno snížit nadměrné zadlužení, protože to působí jako brzda růstu. Fiskální kontrakce může rychle ztratit na efektivitě, protože tlumí ekonomickou aktivitu. Jejím výsledkem může být dokonce úplný kolaps produktu. Obavy z toho, že restrukturalizace dluhu podkope ochotu trhů k následným investicím v daných zemích, se obecně ukázaly jako liché. Pokud se krize v oblasti vládního dluhu spojí s krizí bankovního systému, je to recept na pohromu. Obě se totiž vzájemně umocňují. Pomoc bankám musí být prováděna tak, aby minimalizovala požadavky na fiskální politiku. Vhodná tak je privatizace problematických bank vlastněných státem, u některých byla namísto rekapitalizace vhodnější likvidace.

Dalším nutným krokem je obnova růstu, který dále sníží dluhovou zátěž, zlepší kvalitu bankovních aktiv a sníží pravděpodobnost politické nestability. Zkušenosti ukazují, že politika zaměřená na podporu růstu má vyšší pravděpodobnost úspěchu právě po krizích a to tam, kde je správně nastaveno institucionální prostředí.

Pokud by země eurozóny měly získat konkurenceschopnost oslabením měny, musely by zavést svou vlastní. Co se týče složitosti manipulace s pevným kurzem, je takovému postupu zřejmě nejblíže vývoj v Argentině v letech 2001 – 2002. V případě eurozóny by situace byla ještě složitější, náklady spojené se zaváděním vlastní měny vyšší a výsledný tlak by mohl vést ke katastrofě. Integrace finančního systému je totiž v eurozóně vyšší a vysoká investice do institucionálního systému by tak byla zmařena. Soudy by navíc pravděpodobně rozhodovaly ve prospěch těch, kteří by byli zavedením nové měny poškození a výsledkem by byly dlouholeté spory. Odchod některé ze zemí na periferii z měnové unie by navíc zřejmě ohrozil i stabilitu v zemích jádra.

Existence EU sebou nese možnosti, které v Latinské Americe k dispozici nebyly. Nadnárodní instituce, jako je ECB, mají dostatek zdrojů a mohou se zaměřit na řešení problému vysokého zadlužení vlád a krize v bankovním systému. Evropská spolupráce může pomoci i v případě obnovy konkurenceschopnosti. Příkladem by byl takový postup, kdy by země jádra umožnily vyšší celkovou inflaci v eurozóně, která by poskytla prostor pro zvýšení konkurenceschopnosti periferie. A když se rozpad unie ukáže být neodvratitelný, i pak bude mít kooperace své místo. Pro všechny strany bude lepší, bude-li odcházející země dostávat i nadále podporu a při nastolení nové rovnováhy budou všechny země spolupracovat s cílem vyhnout se katastrofě.

Autory jsou Eduardo Cavallo a Eduardo Fernandez-Arias z Inter-American Development Bank.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • radit, nebo se nechat poučit?
  19.10.2012 8:00

  Těžko mohou poučovat nenasytní a zkorumpovaní vládní politici latinskoamereckých zemí (až na Chile díky Pinochetovi), jak vést ekonomiku země. Spíš bych se přikláněl k výměně politické garnitury a té nové bych naordinoval tlouci do palice všechny historické kraviny, kterých se kolektivisté "všech zemí" dopustili... Ale vím, že je takové řešení nesplnitelné. Tedy je dobré se připravit na konečnou fázi, při které budou umírat lidé hladem a na násilí v ulicích. V lainské americe to přece znají :-))
  Jesse
 • Latinská Amerika radí Evropě?
  19.10.2012 7:20

  ach ti pisalci Patrie. Asi to berou podle sebe. "Latinska Amerika ktera jde z jedne krize do druhe chce radit Evrope?" nemeli by radeji napsat " radi Evrope jak se z te krize dostat " Jako zdejsi radilove kteri neumi poradit sami sobe by chteli zase radit celemu svetu. Proc tedy tech krizi zaziva tolik a stale se tam opakuji, kdyz vedi jak na to, proc se tam ty krize tolikrat opakuji ?
  Murango
Aktuální komentáře
14.12.2017
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)