Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Latinská Amerika má za sebou historii plnou krizí. Co radí Evropě?

Latinská Amerika má za sebou historii plnou krizí. Co radí Evropě?

18.10.2012 17:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Latinská Amerika si prošla podobnými problémy, jakým nyní čelí mnohé země na periferii eurozóny. Podobnost mezi těmito dvěma regiony je často zmiňována a zkušenosti latinskoamerických zemí mohou Evropě poskytnout mnohá poučení. Dlouhá historie finančních krizí ukazuje zejména na následující:

Nebuďte paralyzováni obavami z morálního hazardu. Zkušenosti z Latinské Ameriky ukazují především na vysokou důležitost rychlého poskytnutí likvidity, které zabrání plnému propuknutí krize. Následně je nutné léčit fundamentální problém, ne jeho symptomy. Jestliže se tak nestane, ani dlouhodobé poskytování likvidity situaci nezlepší. Časem dokonce začne být kontraproduktivní, protože umožní prohlubování jádra problému a podkope důvěryhodnost těch, kteří pomoc poskytují. Nutné reformy by tak měly představovat nezbytnou podmínku pro poskytování další pomoci.

Vedle uvedeného je nutno snížit nadměrné zadlužení, protože to působí jako brzda růstu. Fiskální kontrakce může rychle ztratit na efektivitě, protože tlumí ekonomickou aktivitu. Jejím výsledkem může být dokonce úplný kolaps produktu. Obavy z toho, že restrukturalizace dluhu podkope ochotu trhů k následným investicím v daných zemích, se obecně ukázaly jako liché. Pokud se krize v oblasti vládního dluhu spojí s krizí bankovního systému, je to recept na pohromu. Obě se totiž vzájemně umocňují. Pomoc bankám musí být prováděna tak, aby minimalizovala požadavky na fiskální politiku. Vhodná tak je privatizace problematických bank vlastněných státem, u některých byla namísto rekapitalizace vhodnější likvidace.

Dalším nutným krokem je obnova růstu, který dále sníží dluhovou zátěž, zlepší kvalitu bankovních aktiv a sníží pravděpodobnost politické nestability. Zkušenosti ukazují, že politika zaměřená na podporu růstu má vyšší pravděpodobnost úspěchu právě po krizích a to tam, kde je správně nastaveno institucionální prostředí.

Pokud by země eurozóny měly získat konkurenceschopnost oslabením měny, musely by zavést svou vlastní. Co se týče složitosti manipulace s pevným kurzem, je takovému postupu zřejmě nejblíže vývoj v Argentině v letech 2001 – 2002. V případě eurozóny by situace byla ještě složitější, náklady spojené se zaváděním vlastní měny vyšší a výsledný tlak by mohl vést ke katastrofě. Integrace finančního systému je totiž v eurozóně vyšší a vysoká investice do institucionálního systému by tak byla zmařena. Soudy by navíc pravděpodobně rozhodovaly ve prospěch těch, kteří by byli zavedením nové měny poškození a výsledkem by byly dlouholeté spory. Odchod některé ze zemí na periferii z měnové unie by navíc zřejmě ohrozil i stabilitu v zemích jádra.

Existence EU sebou nese možnosti, které v Latinské Americe k dispozici nebyly. Nadnárodní instituce, jako je ECB, mají dostatek zdrojů a mohou se zaměřit na řešení problému vysokého zadlužení vlád a krize v bankovním systému. Evropská spolupráce může pomoci i v případě obnovy konkurenceschopnosti. Příkladem by byl takový postup, kdy by země jádra umožnily vyšší celkovou inflaci v eurozóně, která by poskytla prostor pro zvýšení konkurenceschopnosti periferie. A když se rozpad unie ukáže být neodvratitelný, i pak bude mít kooperace své místo. Pro všechny strany bude lepší, bude-li odcházející země dostávat i nadále podporu a při nastolení nové rovnováhy budou všechny země spolupracovat s cílem vyhnout se katastrofě.

Autory jsou Eduardo Cavallo a Eduardo Fernandez-Arias z Inter-American Development Bank.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • radit, nebo se nechat poučit?
  19.10.2012 8:00

  Těžko mohou poučovat nenasytní a zkorumpovaní vládní politici latinskoamereckých zemí (až na Chile díky Pinochetovi), jak vést ekonomiku země. Spíš bych se přikláněl k výměně politické garnitury a té nové bych naordinoval tlouci do palice všechny historické kraviny, kterých se kolektivisté "všech zemí" dopustili... Ale vím, že je takové řešení nesplnitelné. Tedy je dobré se připravit na konečnou fázi, při které budou umírat lidé hladem a na násilí v ulicích. V lainské americe to přece znají :-))
  Jesse
 • Latinská Amerika radí Evropě?
  19.10.2012 7:20

  ach ti pisalci Patrie. Asi to berou podle sebe. "Latinska Amerika ktera jde z jedne krize do druhe chce radit Evrope?" nemeli by radeji napsat " radi Evrope jak se z te krize dostat " Jako zdejsi radilove kteri neumi poradit sami sobe by chteli zase radit celemu svetu. Proc tedy tech krizi zaziva tolik a stale se tam opakuji, kdyz vedi jak na to, proc se tam ty krize tolikrat opakuji ?
  Murango
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data