Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí

Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí

26.10.2012 14:56, aktualizováno: 26.10. 18:32
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku s podporou oživení ve výdajích spotřebitelů i na americkém realitním trhu. Očekáváno bylo zrychlení z 1,3% tempa ve druhém čtvrtletí pouze na1,8 procenta. Od začátku roku americká ekonomika nicméně roste průměrným ročním tempem 1,74 procenta, zatímco před rokem to bylo 1,8 procenta.

Výdaje spotřebitelů zrychlily na 2,0 procenta shodná s tempem celého HDP z 1,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Mírně nicméně zaostaly za očekáváním 2,1 procenta. K celkovém růstu HDP přispěly v rozsahu 1,4 procenta z jeho 2% růstu. Maloobchodní tržby v srpnu i září předvedly nejlepší vývoj od roku 2010. Druhý největší americký řetězec Target patřil ke společnostem, které v rámci výsledkové sezóny nezklamaly očekávání investorů. Prodeje osobních i lehkých užitkových vozů jsou nejsilnější od března roku 2008.

Pozvolný pokles míry nezaměstnanosti v kombinaci s rekordně nízkými dlouhými sazbami z části podpořily poptávku po domech, kde s ochládáním vlny nabídky domů zabavených pro neschopnost splácet pozvolna rostou průměrné ceny nemovitostí. Rezidenční stavebnictví v celkových datech o HDP vykázalo 14,4% růst po růstu o 8,5 procenta ve druhém čtvrtletí roku.

Vývoj spotřebitelských výdajů je relativně příznivý, mírné zaostání za konsensem ale může umocňovat varovné světlo, které se objevuje na straně spotřebitelských příjmů. Ty, očištěny o inflaci, vzrostly ve třetím čtvrtletí meziročně o 0,8 procenta, zatímco v kvartále předcházejícím to bylo meziročních 3,1 procenta. Míra úspor souběžně klesla na 3,7 procenta ze 4 procent, což lze vysvětlit jak stranou příjmů tak výdajů.

Opětovné akcelerace se dostalo vládním výdajům. Rostly 9,6% tempem, nejsilnějším od 2Q10. Celkové veřejné výdaje rostly 3,7% tempem, nejsilnějším za poslední tři roky. Tempo růstu ekonomiky, vývoj na americkém trhu práce i realitním trhu je silným faktorem, ovlivňujícím listopadové americké prezidentské volby, ve kterých proti sobě stojí stávající prezident, demokrat Barack Obama a republikán Mitt Romney.

V případě, že Kongres nedosáhne dohody na rozpočtem a úsporami, bude nastartován automatický mechanismus růstu daní a omezování výdajů s celkovým efektem 600 miliard dolarů, který se přidá k poklesu vývozu do Evropy i Asie s dluhovou krizí a řízeným ochlazováním asijských ekonomiky v čele s Čínou. Obchodní deficit se prohloubil s poklesem exportu, který od výkonu americké ekonomiky ve 3Q odečetl 0,2 procenta.

Dnešní údaj o HDP je první ze tří, když další dva jej postupně zpřesňují. Je ale první a zároveň poslední před americkými prezidentskými volbami.

Americký dolar po datech o HDP k euru oslabil k aktuálním 1,2925  USD/EUR z úrovně u 1,2900 USD/EUR, u které obchodoval před nimi. Futures na americké akciové indexy pozvolna umazávaly ztráty, úvod obchodování je mírně ziskový.

V 15:55 americká makrodata doplnil revidovaný údaj o spotřebitelské důvěře Univerzity Michigan. Revize byla negativní na 82,6 bodu z prvotně oznámených 83,1 b., když očekáváno bylo jen kosmetické zhoršení na 83,0 b.(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Čtěte více:

Americké reality: Započatá výstavba i povolení potvrzují čtyřletá maxima
17.10.2012 14:55
Zahájená výstavba nových domů ve Spojených státech i počet vydaných st...
USA: Prodej nových domů v USA v září nejvyšší za téměř dva a půl roku
24.10.2012 17:22
Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v září výrazně vzros...
USA: Prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v září předčily odhady, tahounem ale jen letadla. Po očištění za 3Q propad o 23 %
25.10.2012 14:55
Americká ekonomika dále signalizuje slábnutí investic ve druhém polole...
Prodeje starších domů v USA zvolnily. Dle studie nižší příjmy vytlačují část lidí z velkých měst a brzdí oživení
25.10.2012 16:46
Údaje o prodejích starších domů ve Spojených státech v září ukázaly na...

Váš názor
 •  
  29.10.2012 8:14

  ono Rupheje by chtělo pro jeho názory spíše zbičovat,než jej těšit vybičovanou ekonomikou USA
  mira s
 • "Vybicovana" americka ekonomika :o))
  27.10.2012 10:44

  one has to acknowledge the improving outlook for the housing sector and gains on the consumer confidence front. Given the strong housing starts/permits data lately, it is reasonable to expect that residential construction will be a bigger contributor to economic growth going forward than has been the case thus far in this recovery. The picture is a lot less reassuring on the industrial/manufacturing side, with business investments expected to be less of a growth contributor in the coming quarters. Beyond U.S. shores, optimism about the China situation has been improving lately. Recent readings of China's exports and industrial production indicate some bottoming process underway, but the picture is far from clear at this stage, as today's Caterpillar report shows. The growth picture for the other major emerging markets is equally uncertain and Europe is unlikely to become a contributor to global growth any time soon. A sub-2% quarterly GDP growth pace isn't that bad, provided we weren't faced with major domestic fiscal challenges and international growth questions. But we are. And that makes this growth profile not only inadequate, but outright vulnerable...................... kam ta "vybicovana" Patrije na ty vyrazy chodi - asi chteji potesit zdejsi rupheje a ostatni vybicovane :o))
  realbull
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data