Aktualizováno Údaje o prodejích starších domů ve Spojených státech v září ukázaly na další růst, byť meziročně na polovině očekávání a meziměsíčně blízko stagnace. Co to znamená po srpnovém dvouletém maximu prodejů starších domů a zářijových prodejích nových domů nejvýše za dva a půl roku?
Po srpnovém meziměsíčním růstu prodejů starších domů o 2,6 procenta bylo očekáváno udržení podobného 2,5% tempa, realita ale ukázala zvolnění na 0,3 procenta. Meziroční tempo zvolnilo na 8,5 % ze srpnových 9,6 % při očekávání 17,4% růstu. „Aktivita na trhu domů zůstává vyšší proti předchozím letem, ale prudší růst není na pořadu dne. Fundament je nicméně dobrý a v roce 2013 bychom se měli dočkat pozvolného zlepšování,“ uvedl hlavní ekonom asociace zaměstnanců v realitách NAR Lawrence Yun.
Index rozjednaných prodejů starších domů vzrostl meziměsíčně o 1,4 procenta na severovýchodě, o procento na jihu a o 4,3 procenta za západě, naopak klesl o 5,8 procenta na středozápadě. Západ, který byl nejtvrději zasaženým regionem co do pádu realitního trhu, vykázal pouze meziroční stagnaci. Za tím stojí nedostatek domů v porovnání s jinými regiony, které na trh putují v rámci nucených prodejů domů (zabavených a nabízených pro neschopnost dlužníka splácet). Investoři se dle NAR soustředí na hotovostní transakce v dříve tvrdě zasažených centrech, jako jsou Phoenix, Las Vegas či centra v Kalifornii.
NAR očekává celoroční prodeje existujících domů kolem úrovně 4,6 milionu, což by znamenalo meziroční růst o 9 procent. Ztenčující se nabídka na trhu starších domů pak má pomoci meziročnímu růstu průměrné ceny o 6 procent.
30. října bude zveřejněn nový index cen domů S&P Case Shiller ve dvacítce amerických měst. Ten za červenec vykázal 1,2% meziroční růst po 0,59 % v červnu. Průměrná sazba na 30leté fixované hypotéce v týdnu do 18. října dále klesla na 3,37 procenta, na dosah rekordního 3,36% minima ze 4. října, vyplývá z dat . Proti poklesu nákladů na pořízení domu nicméně stojí stále vysoká nezaměstnanost a přes nízké úroky utažené úvěrové podmínky co do posuzování dlužníka.
Studie Harvard's Kennedy School v tomto směru upozorňuje na další trend. Prodeje domů pro jednu rodinu v září vzrostly o 5,7 %, nejvýrazněji od dubna 2010. Zároveň se ale s postupným zhoršováním ekonomiky a pozvolným růstem cen domů rozšiřuje počet nízkopříjmových zaměstnanců, kteří musejí opouštět bydlení ve městech a stěhovat se na jejich periferii či za jejich hranice. To podle autorů studie Daniela Shoanga a Petera Gangonga nabourává regionální vyváženost příjmů zaměstnanců/domácností/spotřebitelů. Podle autorů jsou zaměstnanci s nižšími příjmy vytlačování zejména z drahých měst typu San Francisco či New York do menších destinací typu právě Las Vegas či Phoenixu. "Tento fenomén tlumí oživení americké ekonomiky," uvádějí autoři.
Fed v září oznámil třetí kolo odkupu aktiv, nyní v podobě sekundárního hypotečního dluhu MBS v měsíčním objemu 40 miliard dolarů. Ben Bernanke nazval realitní trh jedním z chybějících pístu v motoru americké ekonomiky.
(Zdroj: NAR, CNBC, Bloomberg, Reuters, Fed)