Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie v uplynulých 12 měsících globálně posílily. Výjimkou evropská periferie, Slovensko a Čína

Akcie v uplynulých 12 měsících globálně posílily. Výjimkou evropská periferie, Slovensko a Čína

29.10.2012 11:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Na první pohled by se letos pro investory příliš důvodů k optimismu nenašlo. Evropská dluhová krize pokračuje už třetím rokem a naděje na brzké zažehnání se zdá být na míle vzdálená. Americké veřejné finance se dostaly jen několik roků od okraje útesu, přičemž pád strhne největší ekonomiku světa téměř jistě do druhé recese v rozmezí čtyř let. Čínské hospodářství prochází největším zpomalením růstu za poslední dekádu, což se nutné podepíše na výkonnosti hlavních čínských obchodních partnerů a také cenách řady komodit.

Přesto mají za sebou akciové trhy po celém světě nejlepší měsíce za poslední léta, hlavně díky rychle rostoucím burzám v rozvíjejících se zemích. Zjednodušeně by se dalo říct, že kdo nakoupil přesně před rokem, nemohl prodělat. Podle údajů britské banky Lloyds se ke konci září 82 % procent burz ve 39 zemích nacházelo na vyšších úrovních než o rok dříve, což je největší podíl za posledních pět let a víc než 10násobek oproti situaci v loňském roce.

V čele skokanů se s 39 % umístilo Thajsko, které loni zasáhly rozsáhlé povodně, což se odrazilo na výkonu ekonomiky i burzovního indexu. V závěsu za Bangkokem se zařadila burza ve filipínské Manile, na níž se kotace pohybují o 34 % výš než loni. Americký index S&P 500 si za 12 měsíců do konce září polepšil o 25 %. Dánský index 20 největších společností kotovaných v Kodani dokonce posílil o 42 %. Pražská burza ve sledovaném období připsala zhruba 5 %.

Pramalou radost udělalo investorům za uplynulých 12 měsíců Slovensko, jehož trh po fiskálním utažení odepsal 15 %. Burza v čínské Šanghaji na tom s 12% poklesem nebyla o nic lépe. Akcie ve Španělsku, které možná v brzké době požádá o mezinárodní finanční pomoc, ke konci září obchodovaly meziročně o 10 % níž.

„Většina uvedených nárůstů vypadá dobře kvůli relativně nízkému základu, na nějž se akcie dostaly po velkých výprodejích v srpnu a září minulého roku,“ upozorňuje Suren Thiru ze zahraniční divize Lloyds. Vývoj v nejbližších měsících podle něj nejvíc ovlivní evropská dluhová krize a vyhlídky na globální hospodářské zotavení.

(Zdroje: CNBC, YahooFinance, Bloomberg)


Váš názor
 • Autor není makléř ale redaktor
  30.10.2012 5:09

  takže jinými slovy redaktor může kecat a makléř né? Já jen předpokládal že Patrije je jeden člun a všichni na palubě jsou zodpovědní za pořádek a pravidla. A to od kapitana přes kormidelníka až po lodivoda. To to v tom pak máte pěkný bordel, když si každý hrajete jen na svém písečku a nikoho nezajímá co dělá zbytek posádky nebo kam se pluje. Diky za vysvětlení.
  Kecal...............
 •  
  29.10.2012 18:00

  Děkuji za komentář. Článek se snaží poukázat na paradox (neradostné vyhlídky vs. solidní výkon akcií), přičemž jako vysvětlení se částečně nabízí nízká výchozí úroveň srovnání (září 2011, kdy se krize eurozóny prohloubila a trhy dosáhly několikaletého dna, z něhož se pak stoupá poměrně snadno. Vzpomeňte na březen 2009). Autor těchto řádek není makléř, ale redaktor.
  VT
 • k neuvěření co je zdejsi makléř zač
  29.10.2012 12:06

  Tak co si vybrat pane Trejbale - co platí a co né ? Oboje pišete jedním dechem jen pár řádků od sebe - to se snažíte trumfnout v blábolech pana Žabžu?........................................................... "Americké veřejné finance se dostaly jen několik roků od okraje útesu, přičemž pád strhne největší ekonomiku světa téměř jistě do druhé recese v rozmezí čtyř let" ................................................... "..........Přesto mají za sebou akciové trhy po celém světě nejlepší měsíce za poslední léta, hlavně díky rychle rostoucím burzám v rozvíjejících se zemích. Zjednodušeně by se dalo říct, že kdo nakoupil přesně před rokem, nemohl prodělat. Podle údajů britské banky Lloyds se ke konci září 82 % procent burz ve 39 zemích nacházelo na vyšších úrovních než o rok dříve, což je největší podíl za posledních pět let a víc než 10násobek oproti situaci v loňském roce."
  Kecal z prodané nevěsty.
  • Re: k neuvěření co je zdejsi makléř zač
   29.10.2012 12:22

   Kecale, to bude tím, že mícháš akcie z hospodářským vývojem. Dluh i indexy se k maximu přiblížily.
   Velkamedvědice
   • Míchání akcijí s hospodářským vývojem
    30.10.2012 5:32

    z kterých knih maš ty svoje moudra? Není burza a potažmo ceny akcijí odrazem hospodářského vývoje a situace. Ještě jsem nezažil, ani se nedočet aby v době hospodářského úpadku nebo krize ceny akciji prudce stoupaly nebo naopak. Snažil sem si to vygůglovat ale od začátku minulého stoleti taková situace ještě nenastala - možná o pár set let dříve, nebo ty viš kdy se něco takového stalo, ale nejspíš zase kecáš o něčem o čem nic nevíš? Nejseš ty taky jeden ze zdejších redaktorů?
    Kecal z prodané nevěstky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data