Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec obav z tvrdého přistání v Číně?

Konec obav z tvrdého přistání v Číně?

22.11.2012 10:23
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Dorazilo do Číny dlouho a toužebně očekávané oživení? Nejnověji zveřejněná data z průmyslu, konkrétně index nákupních manažerů (PMI), který po víc než roce začal růst, zvěstují kladnou odpověď. Alespoň si to myslí analytici, kteří expandující hodnotu indexu, sestavovaného bankou HSBC, považují za definitivní potvrzení obratu v trendu.

„Můžeme být klidní, bude se jednat o zotavení ve tvaru „V“. Nastupující garnitura politiků a technokratů určitě nemá zájem na tom, aby se ekonomika v příštím roce potopila,“ tvrdí Frederic Neumann z HSBC s poukazem na právě skončený sjezd komunistické strany, na němž došlo k obměně vedení.

 
Zlepšení v průmyslu táhly exportní objednávky, přičemž pokles zaměstnanosti v sektoru zpomalil. Množí se tak známky, že útlum ekonomiky vyvrcholil ve třetím čtvrtletí, kdy meziroční růst HDP zpomalil na 7,4 procenta, nejnižší tempo od druhého čtvrtletí roku 2009. Pozitivní signály přicházejí z Číny už pár týdnů. V říjnu zrychlil růst průmyslové výroby, investic a maloobchodních tržeb, zatímco meziroční inflace klesla nejníže za tři roky.

„Zdá se, že uvolňování měnové a fiskální politiky nadále pomáhá oživení růstu. Data posilují náš názor, že ve 4Q12 dojde k výraznému zrychlení ekonomiky,“ napsal Zhiwei Zhang, hlavní ekonom pro Čínu v bance Nomura. Jeho prognóza počítá s růstem čínského HDP ve 4Q12 o 8,4 %.

Čínská vláda v posledních měsících vystupňovala protikrizová opatření, například představením balíku infrastrukturních projektů v hodnotě 150 mld. USD nebo poskytnutím daňových úlev a dotací malým firmám.

Trh bude s napětím očekávat oficiální PMI, jehož zveřejnění je plánováno na 1. prosince. Podle Nomury se zvýšila pravděpodobnost, že dopadne lépe, než se čeká. V říjnu se oficiální index nákupních manažerů, sestavovaný státem, dostal na 50,2 bodu, což indikuje expanzi. V září jeho hodnota činila 49,8 bodu. Rozdíl mezi kontrakcí a expanzí probíhá na hranici 50 bodů.

Kladně se k zveřejněným datům, která potvrzují pokračování pozitivní dynamiky nastoupené v posledních měsících, staví také Jian Chang z britské banky Barclays. Celoročně by podle něj druhá největší ekonomika světa měla vzrůst o 7,5 a 8 %, avšak s okamžitým zrychlením v probíhajícím kvartále nepočítá. Poukazuje na fakt, že růst nových exportních objednávek, jeden z komponentů PMI, v listopadu mírně zpomalil.

Alistair Thornton z IHS Global Insight dodává, že trend růstu nových exportních objednávek není v nynější podobě udržitelný. „Je těžké odhadnout, odkud se tato externí poptávka bere. Pokud bychom byli svědky viditelného zlepšení situace ve Spojených státech a eurozóně, mohlo by to dávat smysl, avšak světová ekonomika žádnou reálnou změnou neprošla,“ uvedl Thornton. Riziko tvrdého přistání podle něj klesá každým dnem. S razantním navýšením růstových temp nicméně počítat nelze.

(Zdroje: CNBC, HSBC, Barclays, IHS Global Insight)


Čtěte více:

Čínský průmysl hlásí v listopadu první růst za 13 měsíců
22.11.2012 8:51
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v listopadu poprvé po 13 m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university