Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v ČR v listopadu: Vliv recese sílí

Nezaměstnanost v ČR v listopadu: Vliv recese sílí

10.12.2012 9:29
Autor: David Marek

Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc zvýšila z 8,5 na 8,7 procenta, před rokem dosahovala 8,0 procent. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti již 12 měsíců stoupá a v listopadu dosáhla hranice 9,0 procent. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu, nově uváděný ukazatel, činí 6,8 procenta. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání překročil půlmilionovou hranici a dosáhl 508 tis. Počet volných pracovních míst klesl na 38,8 tis., na jedno volné místo nyní připadá 13,1 uchazeče.

Údaje z trhu práce nepřinesly žádné překvapení. Kromě sezónních vlivů doléhá na počty nezaměstnaných stále silněji recese. Zároveň s tím klesá počet volných pracovních míst a úspěšnost při hledání práce. Loni v listopadu se to podařilo 30,6 tis. osob, letos jen 16,2 tis. osob.

Nezaměstnanost po odhlédnutí od sezónních vlivů dosahuje nejvyšší hodnoty od ledna loňského roku. V dalších měsících bude patrně dále stoupat, neboť recese české ekonomiky je stále v nedohlednu. Letos průměrná hodnota míry nezaměstnanosti bude patrně činit 8,6 procenta, příští rok podle mého odhadu stoupne na 9,1 procenta. Nově používaný ukazatel podílu nezaměstnaných na obyvatelstvu by měl dosáhnout průměrné hodnoty 7,2 procenta. Obrat k lepšímu na trhu práce přijde nesjpíše až v roce 2014.


Váš názor
  • Davide, nežongluj s těmi letopočty tak bezstarostně
    10.12.2012 9:37

    Vem to raději na pětiletky, ať se tak často nepleteš.
    mamon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data