Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový ministr dopravy Stanjura ministerstvo sloučí s MPO. Peake půjde na obranu, legislativní radu povede Mlsna

Nový ministr dopravy Stanjura ministerstvo sloučí s MPO. Peake půjde na obranu, legislativní radu povede Mlsna

11.12.2012 10:51, aktualizováno: 11.12. 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

ODS už se shodla na jménu ministra dopravy a jeho jméno oznámí odpoledne. Zdroj z ODS sdělil, že jím bude předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady vlády bude dosavadní náměstek Petr Mlsna, Peake se s největší pravděpodobností přesune na post ministryně obrany, dle mediafax to zdroj z ODS potvrdil. Peake uvedla, že Mlsna je kandidát nominovaný její stranou. O věci dnes jednalo grémium ODS.

"V případě, že mi bude nabídka učiněna, jsem ochoten ji přijmout," řekl ČTK ke svému případnému vládnímu angažmá Mlsna, kterého do vlády nominovala Peake. Čeká jej prý ale ještě jednání s premiérem. Mlsna přitom uvedl, že od počátku debat o jeho možném vládním angažmá zdůrazňoval, že by do kabinetu nastoupil jako nestraník. "Nikdy jsem v žádné partaji nebyl a nestranictví je pro mne velmi ceněná kategorie," podotkl.

PO dohodě s LIDEM by post ministra dopravy měl připadnout ODS. Nový ministr ale úřad bude připravovat na sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu, kterému šéfuje ministr za ODS Kuba. Na post se hovoří o bývalém zlínském hejtmanovi Liboru Lukášovi nebo bývalém děkanu dopravní fakulty ČVUT Petru Moosovi.

„Nehodlám řídit dvě ministerstva najednou a být zodpovědný za věci, u kterých jsem neseděl. Musí být pověřen ministr dopravy, který bude ministerstvo řídit a společně se mnou připravovat to sloučení," cituje Kubu ČT. „Předpokládám, že pan premiér vybere takového člověka, u kterého si je vědom, že tento nepříliš obvyklý úkol v české kotlině, tedy jít na nějaké ministerstvo s tím, že ho sloučí a nebude si tam dělat svou vlastní politiku, bude vyžadovat velké manažerské nasazení," dodal.

"Premiér Petr Nečas má v řešení stávající situace vlády jasno. V této chvíli je nezbytné toto řešení projednat s jednotlivými relevantními aktéry," uvedl mluvčí vlády Michal Schuster.

Na post ministryně obrany je zamýšlena šéfka LIDEM Karolína Peake. Kritizuje to ale nejen opozice, ale také prezident Václav Klaus. Bez jeho jmenování se Peake ministryní obrany přitom nestane. Pro HN Peake uvedla, že její přesun na ministerstvo obrany je "velmi pravděpodobný".
Vizitka Zbyňka Stanjury:

Datum a místo narození: 15. února 1964, Opava.

Vzdělání: vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, obor elektronické počítače.

Současná funkce: člen Poslanecké sněmovny (od 2010), předseda poslaneckého klubu ODS (od 11. května 2011), člen volebního a organizačního výboru; člen zastupitelstva města Opavy (od 1997).

Předchozí působení: před vstupem do komunální politiky pracoval v letech 1992 až 2002 jako programátor a později ředitel ve firmě ESKON, věnující se identifikačním systémům, poté byl radním Moravskoslezského kraje (2000-2008), členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje (2000-2011), primátorem statutárního města Opavy (2002-2010) a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky; po svém zvolení do Sněmovny se koncem května 2010 stal prvním místopředsedou poslaneckého klubu ODS.

Členství v politických stranách: členem ODS je od roku 1991, od roku 2002 je předsedou moravskoslezské ODS.

Rodina: ženatý (od 2004).

Vizitka Petra Mlsny

Datum a místo narození: 1978

Vzdělání: Právnická fakulta UK (1998-2002, titul JUDr. v roce 2003) a německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK (2001-2003; titul PhDr.); na Právnické fakultě získal titul PhD. (2006).

Kariéra: vyučuje na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK (od 1994); externí učitel katedry ústavního práva Právnické fakulty UK; zaměstnanec odboru kompatibility s právem EU na Úřadu vlády ČR (2003-2005); byl členem v několika pracovních komisích podílejících se na přípravě zákonů v oblasti hospodářské soutěže, telekomunikací, práva veřejných zakázek a vojenství; autor řady odborných publikací.

Současná funkce: místopředseda Legislativní rady vlády, náměstek místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (LIDEM) a vrchní ředitel Sekce Legislativní rady vlády.

Ostatní:

- Je nestraník.

- V květnu 2009 jej Jan Fischer navrhl do funkce ministra spravedlnosti ve své přechodné vládě. Přednost ale nakonec dostala Daniela Kovářová, nominovaná ODS.

- V roce 2011 se neúspěšně ucházel o funkci soudce Soudního dvora EU.(Zdroj: ČT, HN, čtk, vláda.cz)


Čtěte více:

Peake: Dopravu převezme MPO ministra Kuby (ODS). LIDEM připadne obrana
05.12.2012 9:27
Liberální demokraté podle své předsedkyně Karolíny Peake přepustí ODS ...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y