Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký Kongres odsunul dluhový strop o čtyři měsíce

Americký Kongres odsunul dluhový strop o čtyři měsíce

24.01.2013 7:58, aktualizováno: 24.1. 9:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu učinila důležitý kompromis vůči vládě prezidenta Baracka Obamy, když posunula o čtyři měsíce takzvaný dluhový strop zakazující státu nabírat další půjčky. Dohoda o prodloužení termínu pro dluhový strop prošla poměrem 285 ku144 hlasů a dodala Wall Street v závěru určitou dávku optimismu. Novým datem, do kdy se může vláda zadlužovat, se stal 18. květen.

Pokud by k prodloužení dluhového limitu nedošlo, nastal by takzvaný pád z fiskálního útesu, tedy že by se automaticky škrtaly výdaje a zároveň zvyšovaly daně, aby se pokryly státní výdaje bez možnosti dalších půjček. Tento krok má umožnit, aby se pokračovalo ve vyjednávání o rozpočtu. 

Po Sněmovně ovládané republikány má nyní slovo také Senát, kde mají naopak převahu demokraté. Nepředpokládá se, že by demokratickému prezidentovi, který má dohodu parafovat, situaci komplikovali. Legislativa je taktickým ústupkem mluvčího Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera ve snaze odvrátit hrozbu platební neschopnosti Spojených států.

Zatímco republikáni chtějí podstatné snížení státních výdajů, demokraté usilují o zvýšení daňového zatížení vysokopříjmových skupin. Pro republikány je však navyšování daní vysokopříjmovým skupinám lidí nepřípustné.

Američtí zákonodárci na počátku roku dosáhli dočasné kompromisní dohody, která odvrátila všeobecné zvýšení daní z příjmů a zvýšila daně jen pro nejbohatší. Nemuselo tak dojít k drastickým škrtům, neboli takzvanému pádu z "fiskálního útesu". Ústředním bodem schváleného senátního návrhu je zvýšení daní Američanů, jejichž roční příjem přesahuje 400.000 dolarů, či amerických rodin s celkovým ročním příjmem nad 450.000 dolarů. Jejich daně se zvýší z nynějších 35 na 39,6 procenta. Vyšší zdanění nyní dolehne na dvě procenta nejbohatších Američanů, s čímž nesouhlasila konzervativnější část republikánů a požadovala výraznější snížení rozpočtových výdajů.
 

(Zdroj: CNBC, čtk, AP)


Čtěte více:

Zdvižený prst agentury Fitch do Washingtonu: Nedohoda by znamenala ztrátu nejlepšího ratingu a pád do „zbytečná“ recese
19.12.2012 12:58
Tlak na politiky ve Washingtonu, kteří s již několik měsíců snaží nale...
Odsun fiskálního útesu o dva měsíce už nepostrádá ani podpis Obamy. Moody's radí neusnout na vavřínech
03.01.2013 9:43
Americký prezident Barack Obama v noci ze své dovolené na Havaji podep...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data