Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský růst – po nemístném pesimismu minulého roku tu je letošní přehnaný optimismus

Čínský růst – po nemístném pesimismu minulého roku tu je letošní přehnaný optimismus

28.02.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý rok panovaly obavy z toho, že čínská ekonomika projde tvrdým přistáním, nakonec se ale ukázaly být liché. Či přesněji řečeno, nepotvrdily se obavy z toho, že vláda nedokáže zajistit přistání měkké. Nyní se zdá, že čínská ekonomika stojí na pevnějších základech, ale současný výhled je možná zase až příliš optimistický. Podle konsenzu by letošní růst měl dosáhnout více než 8 %, o podobné výši hovoří i vláda. Nomura (5,76 USD, -0,69%) ovšem tvrdí, že jde o příliš vysoký odhad a prezentuje pět hlavních důvodů, které by měly růst udržet jen na 7,7 % s tím, že ve druhé polovině roku dokonce klesne na 7,3 %.

Hlavním argumentem Nomury je to, že vláda bude možná inflací donucena k tomu, aby utáhla svou politiku více, než se nyní čeká. Potenciální růst čínské ekonomiky totiž zpomaluje, situace na trhu práce je stále napjatější a hrozí zejména růst cen potravin. Inflace spotřebitelských cen by tak podle banky měla letos vzrůst na 3,5 %, zatímco konsenzus hovoří o 3,1 %. Ve druhé polovině roku by se inflace mohla dokonce vyšplhat na 4,2 % a centrální banka by tak podle Nomury musela dvakrát zvyšovat sazby. K tomu rostou rizika spojená se stínovým bankovním systémem, která budou také tlačit na celkové utažení politiky ve druhé polovině roku.

Nomuru znepokojuje i vývoj na trhu realit. Ceny na něm rostou, index cen ze 70 měst stoupá již sedmým měsícem v řadě. Vládu tak může tento vývoj nutit k utažení podmínek na trhu úvěrů a snížení růstu M2. Snahy o ochlazení trhu realit by se pak znatelně projevily na snížení tempa celkového růstu ekonomiky, protože investice na tomto trhu tvoří významnou část HDP. Vývoj indexu cen realit a M2 srovnává následující graf (meziroční růsty). 
 
čínaOPT.jpg

Nomura se zároveň domnívá, že nastal významný posun v chování místních vlád, který konsenzus nebere v úvahu. I na místní úrovni totiž začíná být kladen větší důraz na kvalitu růstu namísto maximalizace jeho výše. Celkově optimistický růstový výhled je pak do značné míry založen na předpokladu, že nové vedení země se bude první rok vlády snažit o jeho stimulaci. Současný vývoj tomu ale podle banky nenasvědčuje, což je patrné například z relativně nízkých růstových cílů, se kterými pracují místní vlády.

V neposlední řadě by pak měly růst brzdit snahy o řešení problémů se znečištěním životního prostředí. Zdá se totiž, že vláda se jim konečně začíná vážně věnovat, což je mimo jiné i důsledkem znečištění ovzduší v Pekingu a dalších velkých městech. Nomura tak čeká, že vláda zvýší tlak na největší průmyslové znečišťovatele, k tomu se přidají cenové reformy, které by měly snížit poptávku po energiích na udržitelnější úroveň. Nomura tvrdí, že bude trvat asi půl roku, než se výše uvedené faktory projeví. V prvním čtvrtletí tohoto roku se tak dá čekat silný růst, vedoucí indikátory budou ale postupně ukazovat na zpomalení.

 

(Zdroj: FT Alphaville)


Čtěte více:

Čínské firmy letos chtějí víc investovat v Evropě, ČR je zatím neláká
31.01.2013 18:28
Čínské firmy chtějí v letošním roce víc investovat v Evropě. Pokládají...
V Číně zahraniční firmy nepodnikají, ale válčí
12.02.2013 12:10
Minulý týden se objevily informace, že čínští hackeři zaútočili na poč...
Blanchard: Optimismus nestojí na vodě, ale přijdou pohoří
14.02.2013 16:51
Ve vzduchu je cítit optimismus, platí to zejména o finančních trzích. ...
Čína skupuje americké a európske know-how
27.02.2013 15:34
Čínu v poslednom období sužujú viaceré problémy ako znečisťovanie ovzd...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo