Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Evropa je na maximech od září 2008. Henkel a Verbund těží z výsledků

    Evropa je na maximech od září 2008. Henkel a Verbund těží z výsledků

    06.03.2013 10:54, aktualizováno: 6.3. 11:15
    Autor: Jakub Lukáš, Patria Finance

    Aktualizováno

    Evropské akcie si od počátku dnešního obchodování připisují zisky a navazují na obdobný vývoj ve Spojených státech, kde tamní akciové indexy rozšířily několikaletá maxima. Evropské akcie jsou nejvýše za 4,5 roku, hlavní souhrnný benchmark FTSEurofirst 300 se po růstu o dalších 0,2 % k 1192 bodům dostal na nejvyšší hodnoty od září roku 2008. Americký index DJIA  navýšil během obchodování svá historická maxima na 14.286 bodů a obchodování uzavřel se ziskem 0,9 %.

    ftseurofirst 300

    Investory dnes zajímal především HDP eurozóny za 4Q, který byl v 11:00 hod. CET potvzen na -0,6 % q/q a -0,9 % y/y, ale přijdou i data ze Spojených států v podobě změny zaměstnanosti dle ADP nebo firemní zakázky za leden. Bez výraznějších změn zatím zůstává euro, které se pohybuje s červenou nulou na úrovni 1,303  USD/EUR.

    Na programu dnes má své výsledky zveřejnit celkem osm společností z indexu Stoxx 600, když na úrovni zisku jich celých 48 % odhady analytiků překonalo. To se týká i německého výrobce spotřebního zboží Henkel, jehož akcie rostou o 3 % na nejvyšší hodnoty od srpna 1992. Společnost vykázala 4% nárůst tržeb ve 4Q, když analytici čekali „pouze“ 3,2 % a management navíc uvedl, že v letošním roce očekává vyšší ziskovost a růst tržeb až o 5 %.

    Nejsilnějším sektorem jsou dnes telekomunikace, které táhne vzhůru britský Vodafone. Jeho akcie zpevňují o 6 % poté, co se objevily zprávy o možném řešení ohledně spolupráce s americkou Verizon Communications. Diskutuje se především ukončení partnerství ve společném podniku, který by s největší pravděpodobností mohl převzít právě americký operátor. 

    Po výsledcích rostou také akcie rakouské energetiky Verbund. Ta nabídla lepší než očekávanou dividendu za rok 2012 a plánuje mimořádnou v roce 2013 díky prodeji tureckých aktiv. Jako jádrové trhy vymezila Rakousko a Německo, za klíčové ani rostoucí naopak dále nepovažuje Itálii a Francii. Oborově se soustředí na větrnou a vodní energii. 

    Daří se i automobilkám, především dodavatelským společnostem, když Continental zpevňuje o 2,3 %, Valeo o 2 % a například GKN o 1,9 %. Sektor neodpovídá na slova šéfů evropských automobilek, kteří hovoří o krizi evropského automobilového trhu a v zásadě nulové šance na jeho návrat na předkrizové úrovně na horizontu pěti let. V bankovním sektoru pak více než procento přidávají UBS, Raiffeisen Bank nebo Commerzbank


     
    Celoevropský Euro Stoxx 50 přidává stejně jako britský FTSE 100 0,4 %, francouzský CAC 40 0,3 % a německý DAX 1,3 %.


    Čtěte více:

    Šéfové automobilek: Evropský trh se rozpadá. Zachraňuje nás Asie a USA
    05.03.2013 18:18
    Mezinárodní automobilový veletrh v Ženevě má být zejména oslavou novýc...
    DJIA navýšil svá maxima na 14286 bodů; Apple po pěti dnech v zisku
    05.03.2013 22:09
    Po asijském a evropském obchodování, také americké akcie uzavřely úter...
    Asie roste na vlně
    06.03.2013 8:54
    Asijské burzy se dnes opět posouvají výše a následují tak indexy na Wa...
    Henkel loni dosáhl rekordního zisku a čeká růst i letos
    06.03.2013 9:20
    Německý výrobce spotřebního zboží Henkel (68,66 EUR, 1,31%) v loňském ...
    Rakouská energetika nabídla zajímavou dividendu. Sází na vodu a vítr, ne na Francii a Itálii
    06.03.2013 9:44
    Rakouská energetika Verbund odmění za rok 2012 vyšší než očekávanou di...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    07.08.2026
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst