Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    General Motors se z područí vlády vymaní do roka, ta v únoru prodala akcie za půl miliardy USD

    General Motors se z područí vlády vymaní do roka, ta v únoru prodala akcie za půl miliardy USD

    12.03.2013 16:42

    Největší americká automobilka se v únoru dalším krokem přiblížila vymanění se následkům vyhlášení bankrotu v červnu 2009. Ministerstvo financí podle zprávy určené Kongresu v únoru prodalo akcie automobilky za 489,9 milionu dolarů a do roka se chce svého podílu v GM zbavit úplně.

    Americká vláda poté, co GM přiznala neschopnost splácet své dluhy, společnost zachránila finanční injekcí téměř 50 miliard dolarů, čímž zároveň rozdmýchala debatu o tom, jak daleko by vláda měla zajít v pomoci soukromým firmám, a to i těch považovaných za „too big to fail“. Zkratka GM si v té době vysloužila humorně kritickou modifikaci „government motors“.

    Podle agentury AP prodalo ministerstvo financí minulý měsíc zhruba 17,6 milionu akcií poté, co od něj GM v prosinci koupila zpět 200 milionů akcií. Cena za akcii v únorové transakci nebyla zatím zveřejněna, podle AP se pohybovala v rozmezí 26,19 až 29,36 dolaru. Současná tržní cena mírně přesahuje 28 USD. Americká administrativa vlastní ještě zhruba 277 milionů akcií GM, které hodlá prodat v následujících 12 měsících.

    Včetně posledního výnosu, americká vláda získala ze své investice 50 miliard dolarů provedené v rámci programu TARP (Troubled Asset Relief Program) zpět doposud zhruba 29,8 mld. USD. Ministerstvo hodlá dokončit prodej všech akcií nejpozději v příštím roce. Aby se však daňoví poplatníci dostali ukončením investice do GM alespoň „na nulu“, vláda by musela zbývající počet akcií prodat alespoň při ceně 71 dolarů za jednu, což je více než dvojnásobek současné tržní ceny. Jak ovšem v loňské prezidentské kampani zdůrazňoval Barack Obama, finanční injekce do GM především zachránila tisíce pracovních míst.

    GM se díky reorganizaci po vládní pomoci vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze. Firma v roce 2012 zvýšila prodej aut o tři procenta na 9,3 milionu vozů, vedoucí pozici na světovém trhu nicméně loni přepustila japonskému konkurentovi Toyota Motor, jehož prodej stoupl o více než pětinu na rekordních 9,75 milionu vozů. Čistý zisk GM ve čtvrtém čtvrtletí stoupl téměř o 90 procent na 892 milionu dolarů, v celém loňském roce zisk klesl na 4,9 miliardy dolarů z rekordních 7,9 mld. v roce 2011. 

     
    (Zdroj: CNBC, čtk, USA Today)


    Čtěte více:

    GM se nad očekávání daří, v Evropě se vrátí do zisku až v půlce dekády
    31.10.2012 12:49
    Největší americká automobilka General Motors zaznamenala za třetí čtvr...
    GM zaostává za Fordem v restrukturalizaci. Propouštění v Evropě se nevyhne
    05.11.2012 13:54
    Automobilce Ford se jako jediné v USA podařilo přežít finanční a hospo...
    O první místo v automobilové Číně se poperou GM a Volkswagen. Toyota ztrácí
    27.12.2012 13:36
    Králem čínského automobilového trhu mezi zahraničními značkami bude v ...
    GM zvažuje ve své divizi Opel další rušení výroby kvůli
    22.01.2013 14:01
    Největší americká automobilka General Motors usiluje o další výrazné s...
    GM prudce zvýšila čtvrtletní zisk navzdory ztrátám v Evropě
    14.02.2013 14:39
    Čistý zisk největší americké automobilky General Motors ve čtvrtém čtv...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data