Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová ustoupila tlaku spolkových zemí. Dotace na obnovitelné zdroje Němci měnit nebudou

Merkelová ustoupila tlaku spolkových zemí. Dotace na obnovitelné zdroje Němci měnit nebudou

22.3.2013 16:27
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Německá kancléřka Angela Merkelová se spolu s představiteli spolkových zemí nedokázala dohodnout na postupu, jenž by zastavil nepřetržitý růst cen elektřiny pro koncové spotřebitele. Neúspěch by mohl ohrozit plány Berlína na odklon od jaderné energie směrem k obnovitelným zdrojům. Největší a nejdůležitější evropskou zemi navíc na podzim čekají všeobecné volby, do jejichž průběhu by toto téma mohlo výrazně promluvit.

Federální vláda se spolkovými zeměmi usnesla alespoň na tom, že se ještě v květnu pokusí o nalezení krátkodobého řešení, které by setrvalé zdražování elektřiny zastavilo alespoň pro letošní rok. Dalekosáhlejší změny zákona o obnovitelných zdrojích, které jsou podle energetiků velmi potřebné, byly odloženy na období po volbách.

Stejně jako vlády v celé Evropě, zaskočené ekonomickými dopady zeleného tažení Evropské unie, si německý kabinet už delší dobu láme hlavu nad nalezením schůdného řešení, které by snížilo zátěž pro podniky a domácnosti a zároveň nezlikvidovalo solární, větrné a další elektrárny přežívající jen díky štědrým státním dotacím. Ministr životního prostředí Peter Altmaier dříve navrhl zavést strop pro příplatek za obnovitelné zdroje energie, hlavní položku táhnoucí ceny elektřiny vzhůru. Jeho nápad však vyvolal vlnu nejistoty v elektroenergetice a donutil řadu firem odložit plánované investice. Narazil také na zuřivý odpor spolkových zemí, v nichž byly do nových solárních a větrných kapacit vloženy obrovské prostředky.

Merkelová po skončení včerejšího „energetického summitu“ prohlásila, že dotace na obnovitelné zdroje nebudou sníženy, což má být signálem pro uklidnění investorů. Torsten Albig z německé sociální demokracie (SPD), který na schůzku přijel zastupovat zájmy „větrného“ Šlesvicka-Holštýnska, ústupek federální vlády přivítal.

Dotace pro obnovitelné zdroje energie, zčásti financované spotřebiteli, mají za následek nárůst cen elektřiny pro domácnosti i průmysl. Podle Kolínského institutu pro ekonomický výzkum vzrostly největším podnikům náklady na elektřinu za posledních pět let o téměř 40 %. Tarif pro průmyslové odběratele je v Německu o 15 % vyšší než průměr evropské sedmadvacítky. „Dosáhli jsme prahu bolestivosti,“ tvrdí šéf Kolínského institutu Michael Hüther. Nejnovější data podle něj ukazují, že v energeticky náročných odvětvích už dochází k omezování investic.

A to ještě Německo v roce 2011 zbavilo velké domácí výrobce ve strojírenství, chemickém průmyslu, výrobě skla, cementu a v dalších oborech povinnosti platit "síťový" příplatek, který hradí náklady masivního zavádění obnovitelných zdrojů energie. Německé průmyslové svazy si výjimku prosadily argumentací, že prudký růst cen energie podkope konkurenceschopnost německých firem na zahraničních trzích. Evropská komise teď zkoumá, zda tím Berlín průmyslu neposkytuje skrytou a nedovolenou státní pomoc. Komise vyčíslila celkový objem výjimky za loňský rok na 300 mil. EUR (7,7 mld. korun), což je suma, kterou za průmyslové firmy hradí ostatní spotřebitelé, zejména domácnosti.

Spolkové země, z větší části ovládané opoziční SPD, na summitu neuspěly v prosazení požadavku na daňové úlevy pro spotřebu elektřiny, které by účty zákazníkům odlehčily o téměř 2 mld. EUR. Kancléřka prohlásila, že se vůči slevám na dani staví „skepticky“.

Zdražující elektřina se v Německu pravděpodobně stane zhusta diskutovaným tématem předvolební kampaně. Z průzkumů plyne, že rostoucí ceny jsou trnem v oku voličů a ohrožují zvrátit jejich dosud kladný postoj vůči „energetické revoluci“ ohlášené kancléřkou, v jejímž rámci má být urychlen odklon od jádra a zintenzivněny investice do obnovitelných zdrojů.

Němečtí energetici výsledkem summitu příliš nadšeni nejsou. Rozhodnutí o odložení problému na později podle nich prodlužuje celkovou nejistotu a otázku budoucnosti německé energetiky ponechává nevyřešenou.

 
(Zdroje: WSJ, ČT24, Bloomberg)


Čtěte více:

Dotace na obnovitelné zdroje v Německu ochromily trh s elektřinou
18.2.2013 15:00
Velkoobchodní trh s elektřinou je v Německu na pokraji kolapsu. Ceny d...
Německo obětí svého úspěchu u obnovitelných zdrojů
1.3.2013 7:58
Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdro...
Merkelová: S přechodem na obnovitelné zdroje energie nelze váhat. Cenu zaplatí i průmysl
8.3.2013 11:09
Německo si nemůže dovolit příliš váhat s přechodem na obnovitelné zdro...
Plán MPO: Konec podpory u nových obnovitelných zdrojů, u starých po dosažení návratnosti
21.3.2013 15:34
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce novým zákonem o obnovitelný...

Váš názor
 •  
  22.3.2013 19:15

  To je jako ve filmu Bílá paní. "Tady žádný most není". "Drž hubu a plav".
  Hans
  • Německo má co chtělo
   23.3.2013 15:56

   Plány na bezjaderné Německo se začínají hroutit, koncová cena elektrické energie je v už opravdu hodně vysoko, podle seriozních vědeckých analýz Německo pouze na OZE stát nemůže. Nezbývá, než to nahnat elektrárnami na fosilní paliva, ale to zase není úplně ekologické, že. Navíc se začíná hroutit i ztrátová výroba solárních panelů. Nejdčím Siemens a teď Bosh z tohoto byznysu radši utíkají. (Vizhttp://atominfo.cz/2013/03/bosch-nasleduje-siemense-a-odchazi-ze-solarniho-byznysu/ )
   Jadernak
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data