Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Erste Treichl: Náklady rizik budou klesat rychle, ekonomika se zvedat pomalu

Šéf Erste Treichl: Náklady rizik budou klesat rychle, ekonomika se zvedat pomalu

29.04.2013 16:54, aktualizováno: 29.4. 18:22
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Se státní pomocí se chceme vypořádat bez potřeby emise nových akcií a ředění stávajících investorů, uvedl generální ředitel skupiny Erste Andreas Treichl při prezentaci výsledků skupiny investorům a analytikům. Splacení částky 1,24 miliardy eur by chtěl vyřešit v letošním roce bez dopadu na akcionáře banky. S oživením ekonomiky regionu CEE celkově počítá spíše ve druhé polovině roku, napříč rokem pak s obratem v Rumunsku v hospodaření dceřiné banky BCR.

Skupina Erste si po prvním čtvrtletí roku, které znamenalo meziročně pokles čistého zisku o bezmála polovinu při vysoké srovnávací základně z loňského roku, vytkla cíl meziročně stabilní provozní ziskovosti. Na jejím pozadí počítá s mírně nižším provozním ziskem v důsledku vývoje poptávky po úvěrech a prostředí nízkých úrokových sazeb, ale na druhé straně vyrovnáním nižšími provozními náklady. Tento výhled nám odkrývá nedávno komunikovanou potřebu úspor napříč skupinou Erste včetně tuzemské České spořitelny (letos dvě miliardy korun). Šéf rizik Erste Manfred Wimmer přitom definoval „stabilní výsledek“ jako plus minus dvě procenta.

Ve výsledku roku 2013 skupina Erste počítá také s dvouciferným poklesem nákladů rizik, zejména díky rumunskému trhu (-42 % v 1Q13). U tamní BCR šéf Erste Treichl počítá v letošním roce s obratem k ziskovosti při vrcholu úrovně špatných úvěrů na trhu v první polovině letošního roku. V prvním čtvrtletí náklady rizik klesly o 31 % a klesaly nebo alespoň byly stabilní na všech trzích s výjimkou Srbska a Chorvatska. Při poklesu rizik v Rumunsku i Maďarsku se ztráta BCR v 1Q13 snížila na 3,6 milionu eur a v Maďarsku meziročně klesla o dvě třetiny na 27,5 milionu eur. Wimmer označil za „fundamentálně správný“ plán maďarské vlády posílit tok úvěrů k malým a středním podnikům. Mimo jiné ale za skupinu jako celek uvedl, že ta se snaží v prostředí poklesu úrokových sazeb vylepšit svůj výsledek tlakem na pokles sazeb na straně depozit a růst na straně úvěrů.

Šéf rizik Erste Manfred Wimmer uvedl, že banka očekává umírněné oživení CEE trhů ve druhé polovině roku 2013. „Ještě ale neočekáváme významný vzestup úvěrování,“ dodal. Za pozitivní a před útlum ekonomiky za stabilní označil vývoj na české a slovenském trhu.

Čísla v tomto směru hovoří jednoznačně. Česká republika přinesla Erste v prvním čtvrtletí roku zisk před zdaněním 167,9 milionu eur, Slovensko 47,0 milionu eur, Chorvatsko 3,6 mil. eur, Srbsko 2,1 mil. eur. Oproti tomu Rumunsko -7,7 milionu eur, Maďarsko -26,2 milionu eur, Ukrajina -9,4 mil. eur. Výsledek českého trhu má velmi blízko k celkovému výsledku skupiny Erste v CEE s hodnotou 177,3 mil. eur zisku před zdaněním.

"Růst je příliš slabý na to, abychom mohli hovořit o oživení a také přiliš slabý na to, abychom mohli očekávat lepší výkonnost finančního odvětví," uvedl k aktuálnímu stabu ekonomik CEE regionu šéf Erste Treichl. "To co nás podporuje je, že celkový obraz se posouvá mírně k lepšímu," dodal.

(Zdroj: Erste, Reuters, Bloomberg) 


Čtěte více:

Šéf Erste Treichl: Šetřit musí celá skupina. Investoři čekají návratnost (+komentář)
15.03.2013 13:39
Rozsáhlé úspory, které oznámila tuzemská Česká spořitelna, jsou součás...
Česká spořitelna odvede Erste dividendu meziročně vyšší o dvě třetiny
22.04.2013 17:29
Česká spořitelna ze skupiny Erste vyplatí z loňského nekonsolidovaného...
Zisk Erste meziročně klesl téměř o polovinu, potvrdila celoroční výhled (+komentář)
29.04.2013 8:22
Rakouská bankovní skupina Erste, která ovládá také tuzemskou Českou sp...
Erste - Náklady rizika nižší, dosažení provozních cílů však nejisté (komentář k 1Q13)
29.04.2013 10:49
Erste Bank dnes zveřejnila solidní výsledky za 1Q13 navzdory y/y pokle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data