Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer (Deloitte) na Patria.cz: Jsem eurooptimista. Měnová politika problém ekonomiky neřeší

Niedermayer (Deloitte) na Patria.cz: Jsem eurooptimista. Měnová politika problém ekonomiky neřeší

14.5.2013 17:43

Krize dost změnila svět centrálních bank. Zatímco „vyšší aktivita Fedu“ v měnové oblasti je podpořena jeho mandátem – tedy mixem cenové stability a podpory zaměstnanosti, jen na cenovou stabilitu zaměřené centrální banky absolvují na první pohled větší obrat. Jejich snaha „podporovat ekonomiku“ je na první pohled, v porovnání s minulostí, více kontroverzní. Uvedl to v dnešním rozhovoru na Patria.cz bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, který v současné době působí jako hlavní ekonom a zároveň šéf consultingu ve společnosti Deloitte.

Také díky expanzivní politice centrálních bank je podle Niedermayera „ve světě hodně peněz“, což přispívá k mnohdy překvapivě dobrému vývoji akcií. „Nechci ale přitom podcenit ani hypotézu, že restrukturalizace podniků vede opravdu k tomu, že fundamentálně je vysoká cena akcií oprávněná.

Nesmíme také v naší evropské depresi zapomenout, že zatímco my tu bojujeme s recesí, zbytek světa roste,“ dodal ekonom. Upozornil přitom, že takzvaným „tištěním peněz“ centrální banky nedávají peníze vládě, ale pouze odkupují její obligace z trhu, což na míře zadlužení státu nic nemění. „Problémem třeba i naší ekonomiky není měnová politika, ani malé množství peněz v oběhu… a snaha tyto věci dramaticky zlepšit by podle mne nic dobrého nepřinesla,“ podotkl v rozhovoru.

Co se týče fungování a budoucnosti eurozóny, označil se Niedermayer za optimistu a možný scénář, podle něhož by „pohár německé trpělivosti“ přetekl, označil za iracionální. Německo by podle něj v případě návratu k marce či naopak vystoupení většího počtu relevantních zemí z eurozóny bylo značným zhodnocením své měny výrazně poškozeno. Podle ekonoma nelze proces vzniku eura oddělit od celého procesu ekonomické integrace v EU, resp. vzniku společného trhu, jelikož bylo třeba radikálně omezit riziko kompetitivních devalvací. „Nemyslím si ani, že šlo o proces předčasný či nezvládnutý. To co ale nebylo nastaveno správně, byly mechanismy měnovou unii podporující v řadě oblastí (nejen fiskální, ale třeba i dohledu a regulace bank, řešení krizí a podobně),“ řekl Niedermayer na adresu eurozóny.

Dělat rovnítko mezi tím, že evropská ekonomika neroste, a tím, že má euro, je dle ekonoma silně zjednodušené. Česká diskuze o euru by se proto měla oprostit od ideologie i akademického přístupu a měli bychom vycházet zejména z geografické i strukturální reality naší země, která „maximální přičlenění se k jádru EU podle mne jasně podporuje“, uvedl ekonom, který se vyslovil pro odstartování procesu přijímání eura, který trvá v praxi řádově 4 roky, v případě ČR „spíše dříve“. „I přes to, co se v eurozóně děje, je pro nás pobyt mimo euro i dnes více nákladem než přínosem,“ podotkl nakonec Niedermayer.

Kompletní přepis rozhovoru s Luďkem Niedermayerem na Patria.cz si můžete přečíst zde


Váš názor
  •  
    15.5.2013 11:40

    Cim dal vic si myslim, ze je to clovek bez pridane hodnoty, pouze omylac nazoru jinych.
    PaPe3814
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data